Medicína

Alergici, pozor, je tu čas podzimních plísní

Sbírání lístečků

Snad žádné roční období není pro tyhle „potvůrky“ příhodnější. V těchto měsících na nás číhají venku i v teple domovů. Pro alergiky představují vážný zdravotní problém.

Existuje bezpočet druhů plísní, které jsou součástí živé přírody desítky milionů let. Většina z nich nám dokáže způsobit zdravotní potíže, mezi něž patří alergie, podráždění pokožky, či bolesti hlavy. Na první pohled vypadají jako černé, zelené nebo jinak barevné fleky či nánosy. Biolog by vám však vysvětlil, že jde o mikroskopické vláknité houby, které se rozmnožují podobně jako třeba oblíbené hříbky. Tedy spory, nebo-li výtrusy. Ty se uvolňují do vzduchu a alergikům způsobují podobné patálie, jako obávané pyly. Když dopadnou na vhodné místo, začnou klíčit a plíseň se tak šíří dál.
 

Proč zrovna teď?

Plísně jsou schopny přežívat prakticky kdekoli, ale nejvíc si libují ve tmě, vlhku a teplotách nad nulou. A podzimním měsíce jim tyto podmínky vytvářejí dokonale. Některé druhy jsou typické pro venkovní prostředí, jiné najdete spíše v uzavřených prostorách.
 

Když jsou venku

Barevná podzimní příroda přímo vybízí k procházce, zvlášť když se vydaří počasí. Ovšem venku se to v tuto dobu plísněmi jen hemží. Výborně se jim daří například ve spadaném listí, kompostu, půdě či tlejícím dřevu. Na množství spor v ovzduší mají rozhodující vliv klimatické podmínky. Přímo ideální jsou zalesněné oblasti, parky, louky či zahrady. Nejhorší situace je zejména po dešti nebo za mlhy. Pokud jste tedy alergici, preventivně byste se měli vyhýbat procházkám na takových místech, zvažte také podzimní práce na zahradě.
 

Objevily se doma?

Pro plísně bývají doslova rájem sklepy, stará a nevětraná stavení a víkendové chalupy. Často je najdeme v naklizených domácnostech, kde bychom je opravdu nečekali. Bývají třeba v koupelnách, v květináčích nebo na zdech za nábytkem či tapetami. Své zkušenosti mívají obyvatelé paneláků, v nichž proběhla výměna oken. Teplo sice neutíká, ale kolem zdí dost možná začala plíseň tvořit černé mapy. Ptáte se, jak je to možné? Důvodem je problém se špatnou cirkulací vzduchu.
 

Zbavte se jich

Hned jak plíseň doma objevíte, na nic nečekejte a pusťte se do boje. Nejprve ji odstraňte – strhejte ze zdí vlhké tapety, přesaďte květiny, zdi umyjte speciálními prostředky. Na trhu jich je celá řada a seženete je v drogerii. Preventivně se snažte snížit riziko zvýšené vlhkosti. Vyvarujte se například sušení prádla v bytě a důsledně dodržujte pravidla větrání

  • Ráno vyvětrejte všechny místnosti po dobu 5 minut.
  • V průběhu dne větrejte třikrát až čtyřikrát, signálem je orosené okno.
  • Po dobu větrání vypněte topení.
  • Větrejte raději tak, že na krátkou dobu otevřete dokořán okna, než dlouhodobým vyklopením „ventilačky“.
  • Efektivní pro vyvětrání je vytvoření průvanu mezi dvěma protilehlými okny.

 

Máte alergii?

Pokud vás trápí dýchací potíže, rýma, bolesti hlavy, slzí vám oči nebo máte na kůži vyrážky, pro jistotu zajděte k lékaři a zjistěte, zda není viníkem vašich problémů alergii na plísně.

  • Odborník vám nejprve provede kožní prick testy, případně nabere krev a vyšetří protilátky.
  • Léčba spočívá v podávání antihistaminik ve formě kapek, tablet nebo mastí. Mají prodlouženou dobu účinku, nepronikají do nervové soustavy a mají skutečně minimální vedlejší účinky.
  • Dlouhodobě se můžete podrobit léčbě pomocí vakcín. 

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
20. 9. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků