Medicína

Březen – orgánem měsíce je žlučník

Sbírání lístečků

Řekli byste, že žlučník má blízký vztah k emocím? Je místem pro rozhodování, převažuje zvědavost a člověk se zajímá o vše nové.

Funkcí žlučníku je skladování a vylučování žluče. Žlučník je párovým orgánem k játrům (jimi se budeme zabývat v dubnu) a společně ovlivňují svaly a šlachy, také funkci štítné žlázy. Dráha žlučníku je nejdelším meridiánem v těle. Začíná ve vnějším koutku očí, probíhá klikatě kolem hlavy a krku do ramen, kolem hrudníku přes pas až k hýždím a po vnější straně nohy míří až ke čtvrtému prstu chodidla. Proto je důležité si právě v březnu chránit proti větru oblast krku a ramen šátkem nebo šálou.

Na jaře stoupá tělesná energie a pohybuje se zevnitř ven, tak jako rostliny pronikají z půdy a rostou vzhůru. Elementem jara je dřevo, tak jako strom, který je díky svému neustálému růstu symbolem živosti a kreativity.

Jak poznáte oslabení žlučníku?
Tlak za hrudní kostí, bušení srdce, nespavost, říhání, nevolnost po jídle, potíže v oblasti lokte (takzvaný tenisový loket) bolesti kloubů, krátké výbuchy zlosti… to vše vám napovídá, že žlučník není zrovna ve formě a měli byste mu věnovat náležitou pozornost.

Posilněte se!
Které potraviny dokážou podpořit práci žlučníku?
Na začátku jara jsou ještě vhodná teplá jídla, jako například dušená zelenina, do které přidejte listovou zeleň.
Ryby: sladkovodní z našich domácích zdrojů
Maso: krůtí, kuřecí, králičí
Luštěniny: bílé nebo fialové fazole, sója
Zelenina: cibule, mrkev, červená řepa, pórek, celer, fenykl, čekanka
Ovoce: třešně, švestky
Mléčné výrobky: kozí a ovčí produkty
Obiloviny: kukuřice, proso, rýže, naklíčené žito
Tekutiny: pramenitá voda, čaj rooibos (mimo jiné zlepšuje trávení, působí proti úzkosti, doplňkově pomáhá při léčbě kožních chorob, posiluje imunitu, napomáhá spalování tuků; pít ho můžete jak horký, tak i studený)

Text: Hana Bednářová, www.doprejsi.cz
Foto: iStock
8. 3. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků