Medicína

Chraňte se před žloutenkou

Sbírání lístečků

Prázdniny jsou v plném proudu. K nim neodmyslitelně patří cestování nejenom po Česku, ale i do zahraničí. To je ale spjato s vyšším rizikem nákazy infekční žloutenkou.

Žloutenka je vysoce infekční onemocnění jater, které se přenáší fekálně-orální cestou. Zní to hrůzostrašně, ale skutečně se nakazíte se tak, že spolknete virus pocházející z výkalů jiného člověka. Je to velice jednoduché. Stačí například, když si nemocný neumyje ruce po použití toalety a dotkne se čehokoli, na co pak sáhnete vy. Virus se pak do těla dostává ústy, nejčastěji kontaminovaným jídlem nebo vodou.

„Virus žloutenky A je poměrně odolný a dokáže přežít v prostředí i několik týdnů. Česká populace je k tomuto typu žloutenky značně vnímavá“ uvedl předseda Koalice pro podporu očkování doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. Zejména ze zemí, kde není hygiena na dostatečné úrovni, si rodiče a jejich děti mohou přivést nežádaný suvenýr. Nemusí se však jednat o exotické oblasti, vyšší riziko je i v jižní a jihovýchodní Evropě. Žloutenka typu A se projeví po 2 až 7 týdnech od nákazy symptomy, které lze zaměnit například za chřipku.

Příznaky a léčba
„U dospělých dochází ke žlutému zbarvení kůže a očního bělma častěji než u dětské populace. Dítě může trpět nechutenstvím, někdy se objeví zvýšená tělesná teplota. Rodiče ani lékař tak včas nemusí poznat, že jde o žloutenku a dítě mezitím vystaví riziku nákazy spolužáky, sousedy nebo rodinu,“ popisuje docent Maďar.
Infikovaného malého pacienta čeká izolace a pobyt v nemocnici, někdy i desítky jeho kontaktů karanténa a zvýšený zdravotní dozor. Kontakt neimunního dítěte s nakaženým spolužákem může znamenat zákaz odjezdu do zahraničí, zrušenou dovolenou, zákaz návštěvy hromadných akcí, či jiná omezení zasahující nepříjemně do života celé rodiny a to až po dobu 50 dnů.

„Riskovat infekční nemoc s dlouhotrvajícím omezením a další nepříjemné následky je zcela zbytečné, když víme, že infekci lze spolehlivě zabránit očkováním. Už první dávka vakcíny chrání několik let, druhá podána ideálně za 6 -12 měsíců po první zajistí dlouhodobou imunitu. Vakcinace však není povinná a je tedy vždy na rozhodnutí rodiče, zda své děti naočkovat nechá či nikoliv,“ říká docent Maďar.

V souvislosti s nedávnými povodněmi řada pojišťoven začala svým pojištěncům na očkování proti žloutence přispívat. VZP například spustila program pro děti od 2 do 6 let, kdy si rodiče mohou vyzvedávat příspěvek ve výši 750 korun přímo na pobočkách, pojišťovna nabízí program i pro mládež a dospělé.

Připravila: Zuzana
Foto: archiv
29. 7. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků