Medicína

Jak poznat dobrého zubaře

Sbírání lístečků

Otázka, kterou jsme si položili v titulku tohoto článku, je velice složitá, ostatně možná to znáte sami. I přesto se však dá teoreticky stanovit, co by měl nabídnout lékař z dobré zubní ordinace.

Citlivě, šetrně a co nejvíce bezbolestně – to není sen, ale realita, kterou slibují mnozí zubaři, ať už pracují takzvaně sami na sebe nebo patří do širšího týmu specialistů stomatologického pracoviště. Tento základ si nyní zkusme prakticky rozvést na několika příkladech.

Vstupní prohlídka u zubaře

Kromě vyplnění potřebných formulářů, pohovoru a kontroly chrupu je vhodné v rámci první prohlídky absolvovat rentgen obou čelistí. Pokud je třeba něco řešit, lékař vám navrhne konkrétní plán a rovněž by vás měl seznámit s tím, na kolik vás jeho doporučení můžou přijít. Což je velmi důležité – mnohé zubní zákroky včetně potřebných materiálů se pohybují v řádech tisíců i více korun.

Součástí péče o chrup je také správná hygiena, s níž vám pomůže dentální hygienistka. Kontroluje stav zubního kamene, dásní a pigmentace na zubech, rovněž vás naučí, jak si co nejlépe čistit zuby.

V sedě, nebo v leže?

Každému z vás může vyhovovat něco jiného, navíc dříve jsme byli zvyklí u zubaře sedět. Dnes ale řada stomatologických pracovišť preferuje „poležení“, jež je pro pacienta pohodlnější a současně zmenšuje riziko snížení krevního tlaku a potenciální nevolnosti. Známkou kvalitní zubní ordinace je také maximální hygiena a sterilní prostředí. Proto se můžete setkat s tím, že stomatolog i jeho kolegové používají jednorázové rukavice a roušku na ústa, a nedivte se, pokud i vás vybaví – ochrannou zástěrou.

Lokální anestezie

Používání lokální anestezie slibuje bezbolestné ošetření. „Lokální anestezii by měl stomatolog v relevantních případech aplikovat automaticky. Dnes už je považována za standard a nutnost. Představuje komfort pro pacienta, který se díky ní nemusí bát bolesti ani nevolnosti, i pro lékaře, jemuž umožňuje provést kvalitní ošetření,“ vysvětluje MUDr. Alexander Schill.

Hlavně neslinit

Představte si, že se „potíte“ na zubařském křesle, a lékař vás napomíná, abyste tolik neslinili. To není výmysl, ale realita. Ve slušné ordinaci se vám však tohle nemůže stát. Sliny a tělní tekutiny v ústech se odsávají kanylou, která je součástí sacího systému, při výkonu v ústech navíc standardně.

Lupové brýle, či mikroskop

Díky lupovým brýlím může lékař provádět odpovídající výkony. Pro ještě přesnější zákroky používají moderní stomatologické kliniky mikroskopy. „Mikroskop má zásadní význam například při práci s kořenovými kanálky. Prostor zubu je pouhým okem těžce rozeznatelný, mikroskop nám dává možnost dokonalého přehledu o prostředí, které ošetřujeme. A jistotu kvalitního ošetření i tak malých míst, jako jsou kořenové kanálky,“ vysvětluje lékař.

Tip navíc: gumová membrána

Mnohé stomatologické výkony probíhají v infekčním prostředí. Prevenci proti možným komplikacím nabízí použití gumové membrány, která chrání zdravé zuby, zabraňuje polknutí nebo vdechnutí zbytkového zubního materiálu a zamezuje rozšíření případné infekce.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Schill Dental Clinic, zubní centrum Ořechovka
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků