Medicína

Operace na počkání

Sbírání lístečků

Už dávno neplatí, že musíte strávit kvůli operaci žlučníku nebo slepého střeva týden ve špitálu. Některé nemocnice se sice tohoto starého modelu drží, ale pak se najdou zařízení, kde se nezdržíte déle, než 24 hodin.

Pokud vás tedy čeká nějaký operační zákrok, stojí za to se zajímat o délku hospitalizace. Podmínkou pro úspěšnou léčbu metodikou jednodenní chirurgie je pracoviště s kompletním vybavením a zkušeným personálem. Ptáte se na výhody? Jednoznačně jde o ušetření času a zkrácení doby pracovní neschopnosti, ale také urychlení rekonvalescence a snížení rizika nemocničních nákaz. Které operační zákroky lze provést do 24 hodin?

Onemocnění žlučníku

Jde o součást naší trávicí soustavy. Tento dutý orgán uložený pod játry slouží ke skladování žluče, která má výrazný podíl na trávení tuků. Velmi rozšířeným zdravotním problémem je zahuštění žluči a tvorba kamenů ve žlučníku. Paradoxně větší obtíže způsobují obvykle drobnější kaménky, které mohou postupovat žlučovými cestami a přitom vyvolávají typické křečovité bolesti břicha, tzv. koliky. Pokud se takto postižený žlučník včas neoperuje, může dojít i k závažným komplikacím – zánětu žlučníku, případně k ucpání žlučových cest a zánětu slinivky břišní.

  • Léčba: Spočívá v odstranění postiženého žlučníku. Výkon se provádí laparoskopicky, tj. pouze z několika drobných řezů.

 

Kýla

Jde o vyklenutí břišní stěny, obvykle vznikající v oslabeném místě – nejčastěji v tříslech či pupku, zvláštní kapitolu tvoří pak pooperační kýly v jizvách. Kýlu obvykle poznáte viditelnou bulkou pod kůží, která někdy pobolívá. Neléčená kýla hrozí jednak postupným zvětšováním a zejména pak tzv. uskřinutím. To je stav, kdy v kýle dojde ke stlačení obsahu (např. střeva) a hrozí jeho akutní odumření – situace, která při zanedbání může skončit i úmrtím.

  • Léčba: Pomůže jedině operační zákrok. Standardem je současné době výkon s použitím různých druhů sítěk, které vyztuží břišní stěnu a zabrání návratu kýly. Pokud je výkon proveden laparoskopicky, pak jsou pooperační bolesti menší a je možný rychlejší návrat k plnému zatížení.

 

Slepé střevo

Chronické dráždění slepého střeva se projevuje opakovaným pobolíváním v pravém podbřišku, častěji se vyskytuje u žen. Pokud podrobné vyšetření vyloučí jiná onemocnění, např. Crohnovu nemoc či gynekologickou příčinu obtíží, pak je na místě odstranění appendixu.

  • Léčba: Ve většině případů lze operovat laparoskopicky. Tento zákrok se provádí v celkové narkóze. Do břicha se zavádí malá kamera a tenké nástroje z malých vpichů. Po operaci se pacient probouzí s náplastí na pravém podbřišku, pod níž se skrývá několikacentimetrová ranka.

 

Hemoroidy

Tyto intimní obtíže trápí velkou část populace. Hemoroidy se projevují opakovaným krvácením při vyprazdňování, tlaky v konečníku, svěděním, pokročilejší stadia pak i výhřezy a bolestmi.

  • Léčba: Závisí na závažnosti onemocnění. Počínající stadia se řeší ambulantně, pokročilé stavy s výhřezy pak operačně. Mezi preferované postupy dnes patří např. tzv. Longova operace s výrazně menší bolestivostí než klasické operační zákroky, nebo nejmodernější operace laserem.

 

Křečové žíly

Operace křečových žil patří mezi výkony, které se v režimu jednodenní péče již provádí standardně. Lékaři mají k dispozici celou řadu různých metod, kterými lze varixy odstranit. Je tedy vždy na jejich doporučení, kterou pacientovi (v návaznosti na jeho zdravotní stav) doporučí.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
22. 1. 2019

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků