Medicína

Parkinsonova choroba není výsadou stáří

Sbírání lístečků

Jak dokládají průzkumy veřejného mínění, slova jako rakovina, infarkt nebo mrtvička obrazně i doslova straší mnoho lidí. Pak není divu, že například o Parkinsonově chorobě se toho moc neví. Přitom i zde platí – čím dříve se začne léčit, tím lepších výsledků se dá dosáhnout.

Parkinsonovou nemocí u nás trpí kolem 20 000 lidí a jejich počet se má do roku 2030 zdvojnásobit. Navíc jde o druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění, u něhož platí – vyléčit ho nelze, ale léčit ano. Mezi lidmi rovněž stále panuje mýtus, že „parkinson“ je téměř výhradně chorobou hodně pokročilého věku. Jaká je pravda? Průměrný věk nemocných se pohybuje od 50 do 60 let a zhruba 10 procent lidí postihne ještě dříve, už před 40. rokem věku.

Parkinson se představuje

Ne každý zcela přesně ví, o jakou nemoc vlastně jde, tak si ji pojďme připomenout.

  • Toto chronické onemocnění centrálního nervového systému je progresivní a nevyléčitelné.
  • Z dosud neznámých příčin dochází k odumírání buněk ve střední části mozku, které tvoří dopamin. Ten umožňuje koordinovanou činnost svalů a při jeho úbytku pacient ztrácí kontrolu nad svými pohyby. 
  • K typickým projevům tedy patří motorické příznaky (obtížné zahájení pohybu, celková zpomalenost, snížený rozsah pohybu spojený s neobratností, třes, ztuhlost, sehnuté držení trupu a šíje, potíže s udržením rovnováhy). Což postupně vede k neschopnosti zvládnout běžné denní úkony a k nemohoucnosti.


Mezi nemotorické příznaky se řadí deprese, bolest, únava, zácpa, pocení či zhoršený čich, u některých pacientů se rovněž zvyšuje sexualita či patologické hráčství.
 

Kam se obrátit

V České republice se pacienti můžou obracet na specializovaná pracoviště v Praze, Brně a Olomouci. „V současné době dokážeme úspěšně a často i dlouhodobě ovlivnit pouze ty příznaky nemoci, jež se objevují v důsledku úbytku a kolísání hladiny dopaminu v těle, nedokážeme ale nemoc zastavit, ani vyléčit,“ říká prof. MUDr. Jan Roth z Neurologické kliniky 1. LF UK v Praze. „Pokud se však pacient dostane k odborníkovi včas a je správně léčen, jsme schopni prodloužit jeho soběstačný a kvalitní život a předejdeme zbytečně časnému úpadku jeho psychických i fyzických sil,“ dodává profesor. Prakticky to znamená jediné – je lepší vydat se k lékaři možná zbytečně, protože vás jen „něco“ trápí, než naopak pozdě.


Nemoc a ekonomika

Včasná diagnóza je důležitá u každého pacienta, ale státní kasa by ji jistě dokázala přepočítat zejména u ekonomicky aktivních lidí. Bohužel je to známá pravda – včasná a správná léčba pomáhá nemocným, ale také zmírňuje sociální i zdravotní výdaje státu. Když nemocný člověk bude moci delší čas kvalitně žít a pracovat a pokud o práci nepřijde ani osoba v rodině, která by jinak musela zajistit předčasnou domácí péči, vydělá na tom přece každý.


Náš tip

Více o této nemoci se dozvíte například i díky občanskému sdružení Parkinson-Help. Mrkněte na jeho stránky na webu: parkinson-help.cz. Najdete tu řadu informací nejen o nemoci samotné či možnostech léčby, ale také se můžete zeptat na to, co vás zajímá, díky poradnám, či využít některou z aktivit, jež pořádají kluby. Anebo se do jejich práce rovnou zapojit.


Připravila: Marcela
Foto: Thinkstock
28. 11. 2018
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků