Medicína

Pryč s metličkami

Sbírání lístečků

Tenoučké fialové žilky, které připomínají pavučinku, trápí každou druhou ženu. Ačkoli je většina z nás vnímá spíše jako estetický problém, jde o něco mnohem závažnějšího.

„Metličky“ nás upozorňují na to, že naše žilní stěny ztrácí svojí elasticitu a jsou tak náchylnější ke vzniku větších křečových žil a žilní nedostatečnosti. Co s tím? Nemávejte rukou, že stejně nenosíte minisukni a problém začněte řešit!


O co jde?

Metličky jsou modré, nafialovělé i modročervené nepřehlédnutelné žilky nacházející se nejčastěji na zevních stranách stehen a bérců. Ale pozor, mohou se objevit klidně i v obličeji. Mají podobu drobných žilek průměru 1 – 1,5mm či drobných pavučin, které mohou vystupovat na povrch. Přestože se jedná o problém povrchových žil, mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy, napětí či bolest nohou apod.


Proč vznikají?

Odborníci uvádějí, že výskyt metliček je až z 80% podmíněn geneticky. Na jejich vzniku se ale podílí také náš životní styl. Dejte si tedy pozor na klasické nešvary jako je kouření, nadváha, nedostatek pohybu či sedavé zaměstnání. Vznik metliček mohou ovlivnit také stavy hormonální nerovnováhy (především v těhotenství) nebo užívání hormonální antikoncepce s estrogeny. To ostatně potvrzuje také primář MUDr. Ota Schütz z pražské Žilní kliniky: „Rozvoj metliček u žen s genetickými dispozicemi výrazně ovlivňuje kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogeny“.


Pozor na sluníčko!

Podle MUDr. Schütze metličkám neprospívá ani přílišné vystavování se slunečním paprskům. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Ta se pak ztenčuje a usnadňuje rozšíření cévního průsvitu. A tím jsou cévky nápadnější. Absolutní prevence neexistuje díky genetické dispozici, kterou zatím nejsme schopni ovlivnit. Prevencí dalšího zhoršování a rozšiřování metliček je pak radikální řešení.


Jak odstranit metličky

Nevzhledných metliček se lze zbavit hned několika způsoby a je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jaký způsob se u konkrétního případu rozhodne. V každém případě nás nejprve čeká důkladné vyšetření cévního systému – nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem. Tak, aby lékař mohl odhalit pravou příčinu problému a zároveň zvolit nejvhodnější léčbu. Metličky se totiž často vyskytují společně s většími křečovými žilami.


Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a laseru

  • Sklerotizace – kosmetická injekční téměř bezbolestná metoda, při které se do metliček vstříkne speciální roztok speciální jehličkou, který zničí vnitřní žilní výstelku. Při současné kompresi takto ošetřené žilky, v ní přestane následně proudit krev, cévní stěny se slepí a do 6 týdnů se žilky samy vstřebají. Po samotném zákroku se proto na ošetřenou končetinu aplikuje na 1 až 2 týdny kvalitní elastická kompresní zdravotní punčocha, aby se zamezilo opětovnému průtoku krve. Výhodou této metody je lepší efekt u větších metlic a její nižší cena.

 

  • Ošetření pomocí barvivových laserů – laserové paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, tam se následně světelná energie přeměňuje v krevním barvivu hemoglobinu v tepelnou, a tím se natrvalo naruší celá postižená céva, která se tak uzavře. Tento způsob terapie je vhodný pro nejmenší metlice a „pavoučí sítě“, není nutná následná komprese. „Je však třeba počítat s vyšší cenou a skutečností, že žádná ze zdravotních pojišťoven se na laserové léčbě nepodílí. Proto pravidelně tyto metody na Žilní klinice kombinujeme s tím, že větší a podstatná část postižených metlic se řeší sklerotizací a zbytek „ pavoučích sítí“ laserem. Efekt tohoto kombinovaného výkonu je lepší a výsledná cena nižší,“ upozorňuje primář MUDr. Ota Schütz.


Pokud vás trápí metličky a toužíte mít krásné nohy do léta, pak s léčbou rozhodně neotálejte. Počítejte s tím, že po sklerotizaci a laserové léčbě není vhodné ošetřená místa vystavovat na slunci následných 6 týdnů.

Připravila: Zuzana
Foto: Žilní klinika
25. 1. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků