Medicína

Rady pro zdravý a krásný úsměv

Sbírání lístečků

Spoustu zdravotních problémů, neovlivníme. Ale za některé si do určité míry tak trochu můžeme sami. Patří sem například zubní kazy a další onemocnění dutiny ústní.

Co tedy dělat, abychom měli krásné a zdravé zuby? Pokud si myslíte, že stačí „projet“ jednou denně zuby kartáčkem, jste na omylu. Správná očista dutiny ústní vypadá trochu jinak. Je třeba si uvědomit, že většinu problémů jako zubní kaz a zánět dásní způsobují povlaky. Povlak je pevně ulpívající hmota, která je složena ze slin, bakterií a zbytků jídla. Tyto povlaky se nám tvoří hlavně v místech, která se špatně omývají, tedy v mezizubním prostoru, na kousacích ploškách stoliček a v krčkové části zubů. Pro zdraví a krásu zubů je tedy potřeba pravidelné čištění. Co k tomu budete potřebovat?


Mezizubní kartáček

Mezizubní prostory je potřeba pročišťovat jednou denně. Na to jsou dobré mezizubní kartáčky nebo dentální nitě. U mezizubního kartáčku je důležité hlídat, aby drátek byl co nejtenčí a vlákna co nejdelší a to z důvodu, aby byl prostor dobře vyčištěn. V předních úsecích chrupu se nám může stát, že ani ten nejtenčí kartáček nedostaneme skrz, proto použijeme dentální nit´, aby žádný prostor nebyl vynechán.


Zubní kartáček

Dvakrát denně vyčistíme zuby kartáčkem. U kartáčku si dáváme pozor, aby jeho vlákna nebyla tvrdá a pracovní část kartáčku co nejmenší. Při správné metodě čištění jsou tyto předpoklady nezbytné. Správnou techniku čištění vertikálními pohyby odshora dolů by se měl odstranit povlak ze zubů, a to hlavně u krčku a dále pak kousacích ploch stoliček. Pomoci vám může např. nový kartáček Signal Vertical Expert, jehož tvar hlavičky a rukojeti je uzpůsoben pro čištění zubů odshora dolů pomocí stírání. Navíc vám pohled na něj vždy připomene, na co se při čištění zubů soustředit, protože většina z nás je zvyklá čistit si zuby horizontálně, tedy ze strany na stranu.


Zubní pasta

Správná zubní pasta, by měla obsahovat fluoridy a její abrazivní částice by měly být co nejmenší, aby nedráždily ke zvýšené citlivosti zubů. Na kartáček si dáváme množství ve velikosti asi kuličky hrášku, vice není potřeba. Pokud trpíte zvýšenou citlivostí zubů, použijte specializované pasty, jako např. Sensitive Expert. Pokud máte 4 a více výplní, můžeme používat pastu s vyšším obsahem fluoridů.


Fluoridační gel

Fluoridační gel je prevence proti zubnímu kazu, také může pomáhat při zvýšené citlivosti zubů. Používat by se měl jednou týdně, já doporučuji používat jej spolu s mezizubním kartáčkem a to z toho důvodu, že většina kazů nám vzniká právě v mezizubí.


Ústní voda

Ústní vodu můžeme používat několikrát denně. Je to velice dobrá pomůcka na osvěžení dechu, a to nejen po dobrém obědě. Ale pozor, ústní voda nezastane práci kartáčku!


Dietní doporučení

Jsou potraviny, které na zubech ulpívají více než ostatní. Na ty bychom si měli dávat pozor, protože se ze zubů neočistí tak rychle jako jiné a mohou způsobit až zubní kaz. Jsou to hlavně lepivé, sladké potraviny a nápoje. Proto je dobré je konzumovat méně a určitě večer před spaním již po vyčištěných zubech nepít nic sladkého.


Pravidelné návštěvy dentální hygienistky

V první návštěvě vám hygienistka naměří přesně na vaše zuby mezizubní kartáčky, aby v mezizubí nezůstával žádný povlak a poradí vám správnou technikou čištění zubů. Také vám profesionálně očistí zuby od povlaků, zubního kamene a pigmentací, které způsobují zánět dásní až parodontózu. Pomocí parodontologických indexů vám pomůže včas diagnostikovat počínající parodontózu. Čím dřív se na toto onemocnění přijde, tím dřív se může nastoupit s léčbou a tím jsou menší škody na vašem úsměvu. 🙂

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
9. 2. 2017

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků