Medicína

Syndrom náhlého úmrtí kojence: lze se bránit?

Sbírání lístečků

Přestože se na příchod miminka všichni pečlivě připravují, není pak v lidských silách bdít nad ním ve dne v noci. Na co byste si měli dát pozor, co je dobré vědět a co vám pomůže?

Statistiky hovoří jasně: neočekávané úmrtí bez zjevných příčin jinak zdravých miminek (SIDS) do jednoho roku věku představuje v ČR kolem 25 dětí ročně. „Nejčastější věk, ve kterém dochází k úmrtí na SIDS, je mezi 2. až 5. měsícem,“ říká Doc. MUDr. Hana Houšťková, CSc., přednostka pediatrické kliniky 1. lékařské fakulty UK Thomayerovy nemocnice v Praze.

Co se dá ovlivnit?

Syndrom náhlého úmrtí kojenců ovlivňuje genetika a životní styl. Genetice nezabráníte; pokud už se ve vaší rodině SIDS vyskytl, nelze vyloučit, že se objeví znovu. To však neznamená, že neexistují další faktory, které naopak ovlivnit můžete. Budoucí maminky by neměly kouřit, požívat alkohol ani drogy, důležitá je správná výživa v těhotenství, a prenatální péče vůbec. K výčtu dalších rizik patří i nedostatek kyslíku před narozením dítěte a jiné faktory.

Maličkosti s velkým důsledkem

Mnohé pediatrické společnosti také doporučují jednoduchá opatření, která by měla pomoci proti SIDS. Co to prakticky znamená? Miminko byste měli dávat do postýlky na zádíčka, ale předem mu v místnosti vyvětrejte a dbejte na dodržování vhodné teploty pokoje. Protože děťátko potřebuje prostor, není dobré ho ukládat k vám, do manželské postele. Co je samozřejmost? Pevná podložka v dětské postýlce. A než miminko uložíte do postýlky, vyndejte z ní hračky, nadýchané polštářky a vůbec jakékoliv volné textilie.

Kdo pohlídá dech děťátka?

Abyste měli klidnější spaní, vyplatí se uvažovat o pořízení monitoru dechu. „Dříve pomáhaly babičky i další členové rodiny, ale nyní jsou babičky často ještě v pracovním procesu, a proto zejména při vyšším počtu dětí je zátěž matek značná, i když zase mají jiné úlevy. Jako pediatr vidím výhodu monitoru dechu pro vytížené, často i přetížené matky, kdy monitor je jakousi výpomocí,“ uvádí lékařka. Třeba vás zaujme český monitor dechu Nanny, který má velkou snímací desku pro správné zobrazení spací plochy a poplachový signál uslyšíte i přes zeď.

Když už se něco stane

Vždycky je dobré připravit se předem, proto si pečlivě prostudujte návod na kříšení dítěte, kterými je každý dobrý monitor dechu vybavený. „Někdy se uvádí, že k nezvratným změnám mozku dochází již za 3 až 4 minuty, jindy jsou popsány případy, kdy dítě po 20 minutách i déle je vzkříšeno a nemá neurologické následky,“ uzavírá lékařka téma SIDS.

Připravila: Marcela
Foto: archiv
29. 7. 2021
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků