Medicína

Vitamíny proti bolestem zad

Sbírání lístečků

Bolesti zad trápí čas od času snad každého z nás. Důvody jejich vzniku jsou různé, ale jen zhruba z jedné čtvrtiny je bolest způsobena opravdovým problémem či onemocněním páteře. Většinou se jedná o uskřípnutí a zánětlivé onemocnění. Prevence v podobě zdravého životního stylu je ideální, ale pokud nás již záda bolí, zkuste tělu ulevit nejen léky proti bolesti a vhodnými cviky. Podle odborníků dobře fungují i vitaminy. Jsou totiž schopny zvýšit účinky analgetik, a tím snížit délku jejich užívání.

Neuroložka MUDr. Lenka Hronzová má několik dobrých rad: „Zásadní je optimalizovat svůj životní styl, tedy upravit váhu i pracovní zátěž. Pozor si musí dát pacienti na prochladnutí, průvan a při potížích jsou vhodné teplé zábaly páteře. Zároveň ale velmi nedoporučuji koupání v horké vodě.“ Cvičením se dá bolesti zad nejen předcházet, ale rovněž ji i přímo řešit. Záleží, v jaké fázi se člověk nachází. „Neexistuje žádný univerzální návod, s každým pacientem je třeba pracovat individuálně,“ doplňuje neuroložka a zároveň dodává: „Ale abych byla alespoň trošku inspirativní, pro aktivní pacienty doporučím nyní oblíbenou metodu cvičení dle McKenzieho a stále hodnotné cvičení dle paní Mojžíšové či Dornovu metodu.“ Velmi oblíbená jsou pro záda také protahovací a posilovací cvičení, například pilates nebo jóga.


Vitamíny, které uleví bolesti zad:

 

Vitamín B1

Plní ochranou funkci před zánětem nervu a je ideální pro jejich léčbu. Zabezpečuje energii pro centrální nervovou soustavu a udržuje svaly v činnosti. Navíc má analgetický účinek, je vhodný po operacích, při bolestech zubů, zad či pásovém oparu. Jeho nedostatek se může projevit nechutenstvím, podrážděností a nedostatkem energie. Vitamín B1 se ve stravě vyskytuje ve formě thiaminu, který je rozpustný ve vodě. Pro tělo je ale lépe stravitelný unikátní benfotiamin rozpustný v tucích.

Vitamín B6

Je důležitý pro správné fungování enzymů v našem těle. Jeho nedostatek může způsobit chudokrevnost, záněty periferních nervů a nespavost. Typickým příznakem jeho nedostatku jsou prasklé koutky a škubání či křeče ve svalech na končetinách.

Vitamín B12

Je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a kostní dřeně. Příznivě ovlivňuje nervovou soustavu a reguluje metabolismus tuků, cukrů i bílkovin. Zlepšuje pozornost a paměť. Jeho nedostatek způsobuje poruchy nervové soustavy, které provází mravenčení v končetinách, problémy a bolesti při chůzi. Také zhoršení paměti a řeči.


Správná kombinace těchto vitamínů má analgetický účinek a dokáží tak zmírnit bolest zad. Navíc mají schopnost zesílit účinek léků na bolest a zkrátit tak dobu jejich užívání a snížit tak jejich nežádoucí vedlejší účinky. To dokázala např. studie, která zkoumala účinky spojení diklofenaku a vitamínů B v léčbě pacientů s akutním lumbo – ischialgickým syndromem.

Vitamíny skupiny B rovněž pomáhají při regeneraci periferních nervů. „Vyhřezlá ploténka může tlačit na nervový kořen. Způsobí jeho otok, zánět a následně i bolest a poruchu funkce nervového kořene. Ta se projeví poruchou cítivosti, někdy i poruchou pohybu. Dochází také k poruše jeho výživy – tu mohou příznivě ovlivnit právě vitamíny skupiny B, které podporují regeneraci utlačeného nervu,“ doporučuje neuroložka.

Benfotiamin v léku

Ideální trojkombinaci těchto vitamínů obsahuje léčivý přípravek Milgamma N., kde je vitamín B1 obsažen v mimořádné formě již zmiňovaného benfotiaminu. Použití tohoto přípravku je tedy vhodné u těch případů bolestí zad, kdy dochází k šíření bolestí z oblasti páteře do končetin, případně trupu nebo břicha – tedy vždy, když je postižen nerv. Příčinou takových potíží nemusí být vždy nutně výhřez ploténky, ale také artróza páteře nebo svalové potíže v oblasti páteře. V každém případě byste při přetrvávajících potížích měli vyhledat pomoc odborníka.
 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
18.4. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků