Wellness

Intimita v historii: jak se dříve řešila antikoncepce i menstruace

Sbírání lístečků

Antikoncepce, spodní kalhotky nebo hygienické pomůcky při menstruaci neexistovaly vždycky, to víme všichni. Jak se s tím ženy popasovaly v dobách minulých?

Dokážete si například představit, že byste se před nechtěným otěhotněním chránily třeba medem? Vidíte, a právě tento způsob „antikoncepce“ byl kdysi poměrně běžný. A nejen on.

Ochrana před početím

Některé metody dnes spíše vyvolávají úsměv, ale kdysi jim ženy věřily. Což platí například pro zaříkávání ve starověku. S malou úspěšností se setkalo i vykuřování pochvy ve starém Egyptě. Ve starověkém Řecku a Římě se také používaly tampóny namočené do cedrového oleje s příměsí citrónové šťávy, které měly v pochvě vytvořit kyselé prostředí hubící spermie. Ovšem ani středověk na tom nebyl o moc lépe. Mimo jiné se doporučovalo, že když žena bude pít kravskou moč, nebude „v tom“.

Zásadní přelom nastal až počátkem 20. století, kdy postupně došlo k objevení pesaru, kondomů a nitroděložního tělíska. Hormonální antikoncepce se užívá až od 70. let minulého století. A její výzkumy pokračují dodnes.

Jak se řešila menstruace

Malý důraz na hygienu obecně provází lidstvo pěknou řádku staletí, a totéž platí i pro hygienu intimních partií. Během menstruace se žena nemyla více než obvykle a hygiena obecně byla podmíněná její sociální příslušností. Ve středověku na tom byly lépe dámy z vyšší společnosti, které během menstruace používaly speciální košili s dlouhými cípy, jež se svazovaly. Ženy ze středních vrstev si „vložky“ vyráběly samy z různých látek či obinadel (k intimním partiím se přikládaly – kalhotky tenkrát neexistovaly). A chudé ženy prostě měly smůlu.

Dnes si asi žádná z nás nedokáže představit, že by během těchto dnů neměla možnost používat vhodné hygienické pomůcky. A to nejen vložky či tampony, ale také mycí prostředky určené právě pro intimní místa.

Dříve se chodilo dole „bez“

Zdá se to k nevíře, ale spodní kalhotky jsou skutečně novodobým vynálezem. Některé ženy je nosily dokonce už v 19. století, šlo však o okrajové skupiny. Navíc velice různorodé (oblékaly je například jeptišky a prostitutky). A už vůbec nelze hovořit o nějak přitažlivém kousku garderoby. Kalhotky byly nabírané a dlouhé, sahaly do půli stehen nebo ke kolenům. S revolučním počinem přišla na počátku 20. století britská návrhářka Lucy Duff-Gordonová, která délku kalhotek významně zkrátila.

My si tak dnes můžeme vybírat z mnoha tvarových variací tohoto spodního prádla, jež se vyrábí z různých materiálů. Z pohledu zdraví je však nejvhodnější prodyšná bavlna.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/Antikoncepce, cs.wikipedia.org/wiki/Menstrua%C4%8Dn%C3%AD_vlo%C5%BEka
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků