Wellness

Vitamíny a minerály: jak fungují v našem organismu

Sbírání lístečků

Tak často se uvádí, že se bez vitaminů a minerálů neobejdeme, až pomalu zapomínáme, jak v našem těle působí. Přitom bez těchto mikroživin by mnohé tělesné děje nebyly možné, nebo by probíhaly nedostatečně.

Představte si čajovou lžičku – na ni se vejdou veškeré stopové prvky, které pořebujeme. Ale známé mikroživiny, na něž se nyní zaměříme, jsou zajímavé a potřebné hlavně z jiných důvodů.


Tělo jako továrna

Přirovnání k továrně není od věci – víte, že každou vteřinu se v miliardách lidských buněk odehrají miliardy biochemických reakcí? Kdybychom měli větší nedostatek vitamínů, minerálů a stopových prvků, mnohé děje by byly zpomalené, či vůbec nebyly možné. Každou buňku si představte jako miniaturní, avšak velice výkonnou továrnu, která musí stále pracovat, nikdy si nedá pauzu. Proto je musíme permanentně zásobovat mikroživinami. Což je dobré si připomenout, protože mnoho mikroživin, jako například ve vodě rozpustné vitamíny skupiny B, si nemůžeme uložit do zásoby.


Všechno je důležité

Abychom vám doložili, jak je skutečně prioritní zásobit organismus optimálním množstvím kvalitních mikroživin, uvádíme několik příkladů:

 

  • Veleznámý vitamín C je pěkný pracant, podílí se asi na 15 000 metabolických procesech, produkcí hormonů počínaje a například spalováním tuků konče.
  • Vitamíny označované jako B-komplex přispívají k reakcím energetického metabolismu a řídí nervový metabolismus. Ve svém důsledku pak ovlivňují například schopnost učit se, paměť, náladu, motivaci, ale třeba i kvalitu spánku.
  • Kdybychom trpěli nedostatkem několika desítek životně důležitých mikroživin, dojde k pomalejšímu metabolismu, snížení výkonnosti a oslabení imunitního systému. A oslabená imunita je bohužel dobrou vstupní branou pro mnohá, i chronická onemocnění.

 

Soupeři volných radikálů

Udává se, že každou tělesnou buňku denně napadne deset tisíc volných radikálů. A kdyby nebyly právě vitamíny jako A, C a E ve střehu, došlo by k poškození buněk. Tyto vitamíny se označují jako antioxidanty a jejich dlaším úkolem je neustálý boj s volnými radikály, ve prospěch vašeho zdraví. Ovšem k ochraně buněk významně přispívají i stopové prvky – díky selenu, zinku, manganu, mědi a železu si naše tělo dokáže vyrobit antioxidační enzymy, které rovněž účinně likvidují zrádné volné radikály.


Minerály a stopové prvky

Víme, že je potřebujeme, ale proč? Vápník či fosfor jsou potřebné pro správný vývoj kostí, to je známá věc. Ale obecně jsou minerály a stopové prvky významné i z řady jiných důvodů, kromě jiného se rovněž podílejí na mnoha metabolických reakcích (například hořčík na tvorbě více než čtyř stovek enzymů). Vážou těžké kovy, jež se následně vylučují ledvinami, zabezpečují přísun živin do buněk a zajišťují i opačnou cestu, tedy „odchod“ odpadních látek z buněk pryč, rovněž i díky nim dochází k přenosům nerovových impulsů, mají svůj význam i při množení genů…

Připravila: Marcela s využitím publikace Vitamíny a stopové prvky pro zdraví, kterou vydalo nakladatelství Eminent, www.eminent.cz

Foto: archiv redakce
24. 7. 2018

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků