Wellness

Za špinavou vodu na koupání si můžeme často sami

Sbírání lístečků

Léto je v plném proudu a horké počasí nás láká k vodě. Ať už máte svůj bazén nebo míříte na veřejné koupaliště, chcete se koupat v čisté vodě. Víte, jak pečovat o vodu v bazénu? A slyšeli jste už o tom, že můžete do značné míry sami ovlivnit i kvalitu vody na veřejném koupališti?

Koupáním ve vodě, která nesplňuje základní hygienická kritéria, riskujeme vznik různých zdravotních problémů. Jde nejčastěji o kožních reakce, alergie až po komplikované záněty, které je nutno léčit medikamenty. Především v horkých letních dnech, kdy se počet návštěvníků koupališť zvyšuje, je zodpovědnost provozovatele zajistit vodu odpovídající všem hygienickým standardům. Někteří si to mohou vyložit tak, že je třeba použít větší množství bazénové chemie, což ale nemusí být nezbytně nutné. Kvalitu vody a tím potřebné množství chemie v ní totiž můžeme snadno ovlivnit i my sami. Stačí dodržovat pár jednoduchých pravidel, mezi které patří pravidelné sprchování a mytí mýdlem před vstupem do bazénu nebo nevstupovat do bazénu těsně po namazání krémem. I díky těmto zásadám, které budeme my návštěvníci dodržovat, tak můžeme provozovateli usnadnit následné nezbytné čištění vody v bazénu.

Myslete na správnou údržbu domácího bazénu
Pořídit si bazén není dnes nic výjimečného. Ale je třeba zároveň myslet také na jeho údržbu. Asi nikdo by se nechtěl koupat v zelené a kalné břečce. Ve správné údržbě hodně lidí stále ale trochu tápe a pořizuje zbytečně drahé filtrace nebo spoustu bazénové chemie, se kterou si posléze neumí poradit. Čisté vody v bazénu lze ale dosáhnout úplně jednoduše pravidelným správným používáním dezinfekčních přípravků na bázi chloru (např. Savo Original). V kombinaci s filtračním zařízením, které odpovídá množství vody a plánovanému počtu návštěvníků, nám umožní vybalancovat vodu do požadované úrovně pro každého majitele bazénu.

K udržení čisté a hygienicky nezávadné vody v klasickém zahradním bazénu o několika stech litrech vody postačí odpovídající dávka přípravku Savo Original, která je závislá od velikosti bazénu a množství vody v něm. Důležité je proto držet se pokynů na etiketě. „Stále se setkávám s tím, že se doporučuje přidávat do bazénu i tzv. modrou skalici, což je chemicky síran měďnatý, která má efekt při případném růstu řas v bazénu. Zde bych zmínil, že při správném dávkování přípravků na bázi chloru a kontrole pH vody, nemusíte již do bazénu přidávat žádné další chemikálie“, vysvětluje Přemysl Piskač, odborník na bazénovou chemii v zahraničí. „Neměli bychom také zapomínat na to, že budeme-li manipulovat s přípravkem na bázi chloru, napustíme si nejprve kbelík vody a teprve do něj přilijeme přípravek podle návodu. Takto zředěný roztok chloru poté vlijeme do bazénu. Tím eliminujeme možné nežádoucí zasažení oka“, dodává Přemysl Piskač. Ideální je bazén dezinfikovat až večer po koupání, případně po dezinfekci počkat s koupáním aspoň 30 minut. 

 

Připravila: Zuzana

Foto: iStock

30.7. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků