zapomenuté heslo

Arnika horská

Arnika horská
Jak už název byliny napovídá, často se s ní setkáte ve vyšších polohách, na pastvinách a loukách. Jemně vonící rostlina potěší nejen svou přirozenou krásu. Kdy vám může prospět?

Arnika horská běžně roste v Evropě, a už zkraje léta ji zdobí napohled jednoduché, o to však možná půvabnější žluté až oranžovo-žluté květy.


Co se používá

Právě ty se také nejvíce využívají pro zdraví, byť zužitkovat lze celou rostlinu. U nás je arnika horská chráněná, pro léčivé účely se dováží. Obsahuje flavonoidy, silice, karotenoidy a další užitečné látky, detailní složení však není dodnes přesně rozklíčované.


Vnitřně i zevně

Pozitivně působí v kardiologii, například na prokrvení věnčitých cév. Zevně se na ni sází jako na skvělý hojivý prostředek nejrůznějších ran, ale i vředů, rovněž ji lze použít při zánětech křečových žil. Pomáhá obnovovat tkáň, eliminuje modřiny, ulevuje od bolestí svalů a kloubů, otoků či revmatických nebo artritických potíží.


Léčivá forma

Dříve se jako léčivý prostředek využíval i čaj, jak mimo jiné dokládají zmínky o jedné z největších osobností světové literatury, J. W. Goethe. V současné době se téměř výhradně sází na arnikovou tinkturu. Byť i z ní a za pomoci dalších složek vám každý dobrý lékárník dokáže namíchat mast – tu však neaplikujte rovnou do rány, jen na její okraje.

Pozor si ale dejte na koncentraci tinktury, musí se ředit (neředěná je toxická a působí až leptavě).


Příklad ředění

Pro zevní použití se jedna lžička tinktury rozmíchá ve 100 až 130 ml převařené nebo destilované vody. Do roztoku namočte bavlněnou či lněnou tkaninu a přiložte ji na problematické místo. Buďte trpěliví, po každých 20 minutách obklad vyměňte. Optimální je vydržet celou proceduru asi po dobu 2 hodin, a ještě lepší výsledky vás čekají, když ji podstoupíte dvakrát denně.

Arnika horská podporuje přirozenou obranyschopnost. Také se má za to, že přispívá k celkovému uklidnění před menstruací. Cení si jak léčitelé, tak homeopaté.

Připravila: marcela s využitím zdroje Herbář léčivých rostlin www.eminent.cz.
Foto: Herbář léčivých rostlin
1. 4. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

anonym-13468
Bolesti zad a plastická...
Zdravíčko zajmalo by mě jestli tu někdo byl na plastické operaci prsou po které ji přestaly bolet záda... mám velká...
anonym-12635
Výhra
Vyhrála jsem v Březnu 2017 i když jsem to po několika měsících urgovala Bylo mi odepsáno že to redakce zařídí Dnes je...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook