Zelená lékárna

Rostliny jako přírodní antibiotika

Sbírání lístečků

Při mnoha zdravotních obtížích jsme se naučili automaticky sahat po lécích, přitom se často nabízí ryze přírodní pomoc. Představuje vám některé rostliny, jež můžeme směle označit jako přírodní antibiotika.

Přehled téměř devadesáti rostlin nabízí praktický průvodce autorů Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře. Z jejich publikace Svět přírodních antibiotik jsme pro vás vybrali několik rostlinných zástupců, jejichž název začíná písmenem „K“.

Spolehlivá kopřiva

Jedna z nejznámějších léčivek se užívá už po staletí. Hodí se při zánětech v krku i zánětech dásní. Až zase přijdou chřipky, tak po ní rovněž sáhnete, působí antiviroticky. Nachlazeným lidem pomáhá rozpouštět hleny. Prospěje i jako „čistič“ krve, což je užitečné vědět, když vás trápí například kožní problémy (ekzém, lupénka, lupy, akné). Rovněž zmírňuje revmatické bolesti, snižuje obsah močoviny v krvi, působí močopudně.

Kalanchoe

Slibuje nejen antivirotické účinky, ale také antibakteriální, insekticidní a protinádorové působení. Používá se na řadu různých nemocí, včetně zánětů horních cest dýchacích, kašle, žaludečních vředů a oční, ušní či kožní infekce.

Léčivá kalísie

Z rostliny původem z Mexika se využívají zejména výhony. Ale i přesto můžete zkusit účinky působení listů, ostatně i u nás se kalísie pěstuje. Uvádí se, že listy se přikládají či vkládají na problematické místo a jsou vhodné jak na bolesti hlavy, tak na vředy (ať už se nacházejí v nose, nebo v jiné části těla). A co ještě? Antibiotické působení se využívá při zánětech močového měchýře a hojení ran i popálenin. Obecně se pak se má za to, že tato rostlina přispívá k řešení alergií, revmatismu, kardiovaskulárních chorob, ale také infekčních onemocnění. Dále se uvádí její tonizující, protisklerotický a detoxikační vliv.

Křen jako bylina mládí

Pokud lze o některých rostlinách říci, že představují vitamínovou bombu, pak by mezi nimi rozhodně neměl chybět křen, zejména kvůli velkému obsahu vitamínu C. A nejen to. Jde o známý antibiotický, antibakteriální i antiseptický přírodní prostředek. Křen posiluje imunitu a podporuje hojení. Dále slibuje úlevu při bolestech menstruačních, revmatických či neuralgických, a samozřejmě při nachlazení, chřipce a zánětech horních cest dýchacích. Ale oceníte ho i vy, které trápí parodontitida, podle známého bylináře Josefa Zentricha byste měli žvýkat kousek křenu nebo ho konzumovat nastrouhaný.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Svět přírodních antibiotik, Josef Jonáš, Jiří Kuchař, Eminent 2014.
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků