Krása

Až 60 % Čechů nad 45 let trápí klouby. Jak bolestem předcházet?

S rostoucím věkem nepřibývají pouze vrásky na čele, ale dávají o sobě vědět i naše klouby. Bolavé klouby se navíc často objevují mnohem dříve, než bychom to čekali. Na vině jsou zejména nevyvážená strava, nepřiměřená zátěž anebo naopak až přehnané sportovní výkony. Jak se tedy o své tělo, a klouby především, starat?

Nic se nemá přehánět!

Není výjimkou, když v ordinaci u ortopeda narazíte na třicetiletého pacienta. Příčiny bychom přitom mohli rozdělit do dvou skupin – příliš pasivní způsob života, nebo naopak přemrštěná sportovní aktivita. V první skupině najdeme lidi se sedavým zaměstnáním, případně s nadváhou, která dává pořádně zabrat zejména kyčlím a kolenům. Do druhé skupiny pak patří především ti, co se ve svém věku snaží dohnat vše, co v mládí zanedbali.


Klíčem k tomu, co je dobré pro vaše klouby, je pravidelnost a přiměřenost. Nepodceňujte ani krátkou rozcvičku, která pomůže klouby připravit na nadcházející aktivitu. Naopak pozor na některé sporty, které zhruba od třicátého roku věku začínají být pro klouby velmi rizikové. Řeč je například o tenisu a squashi, fotbalu, běhání po tvrdém povrchu a také lyžování. Na rekreační úrovni, například 1-2x do týdne, by však ani tyto sporty neměly způsobovat vážnější problémy.
 

Kdy je čas na účinný doplněk stravy na klouby?

Krizový věk pro naše klouby přichází kolem pětačtyřicítky. Právě v tomto věku nejvíce lidí poprvé sáhne po výživě na klouby, která jim pomůže od bolesti a přispívá k normální tvorbě pojivových tkání. S přibývajícím věkem se totiž chrupavky a celý pohybový aparát opotřebovávají a přirozené obnovovací schopnosti již nestačí.

Doplňky stravy na klouby by ovšem neměly být jediným řešením nahrazujícím zdravý pohyb. I v pokročilejším věku se doporučuje pravidelná chůze, pěší turistika, plavání, jízda na kole a řada dalších sportů. Vyhnout byste se naopak měli sportům generujícím prudké otřesy a nárazy. Vyvarujte se rovněž prochladnutí, například ve studené vodě. Při práci na zahrádce zase pozor na dlouhé klečení a hluboký podřep.


A jaké tedy doplňky stravy na klouby v případě potřeby zvolit?

Při výběru se nenechte zmást líbivými reklamami, ale zaměřte se především na složení výrobku. Vybraný produkt by neměl mít jen jednu účinnou látku, ale spíše kombinaci vícero látek, které se vzájemně doplňují a zajišťují komplexní péči o klouby a svaly.

 

Komerční prezentace
Foto: Vitaepro
31. 3. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků