Wellness

Bezpečnost dětí na svahu

Lyžování je nejen skvělou zábavou, ale pobyt na čerstvém vzduchu našim dětem bezpochyby svědčí. Až se vydáte se svými ratolestmi na zimní lyžovačku, nezapomeňte na jejich bezpečnost. Na téma jak správně připravit děti na svah odpovídá Sylvie Dlouhá z Brumíkovy lyžařské školy Happy Hill Sochor v Peci pod Sněžkou.

Kdo by měl učit dítě lyžovat?

Někteří rodiče patří mezi velmi dobré a jiní zase mezi nezkušené lyžaře. Vždy platí zásada, že se není třeba přeceňovat a raději svěřit dítě do rukou profesionálních odborníků. Považuji to za správný krok hlavně v případě, když rodič neovládá různé techniky lyžování, a tak nemůže dítě naučit základní triky.


Jak děti připravit na svah?

Děti by měly mít teplé nepromokavé oblečení, z důvodu bezpečnosti přilbu a v případě nepříznivých podmínek také lyžařské brýle. Pokud vám lyžařská výstroj chybí, je možné si vše půjčit v půjčovně, kde vám také poradí vhodnou velikost.


Jaké má mít dítě vybavení?

Častou příčinou úrazu u dětí je právě nepřiměřená výstroj, která je půjčená od známých, nebo zděděná po starších sourozencích bez toho, aby byla přizpůsobena menší tělesné hmotnosti a síle. Rodiče by proto měli dětskou výstroj každý rok kontrolovat. Lyže, boty a vázání by mělo být zkontrolováno v autorizovaném servisu a upravené podle změny výšky a hmotnosti.


Co je důležité pro bezpečnost dětí na sjezdovce?

Na základě zkušeností se v první řadě doporučuje každé dítě vybavit přilbou, a to ať se jedná o začátečníka, nebo pokročilého lyžaře. Dalším vhodným prostředkem jak zvýšit bezpečnost je reflexní vesta, protože dítě je pak na sjezdovce dobře vidět. Pokud se vydáte na večerní lyžování, připevněte na helmu pro jistotu ještě cyklistické světýlko. Neuvěřitelně vám to ulehčí přehled o pohybu vašeho malého sportovce.

 

Proč bychom měli děti učit lyžovat?

Lyžování je především zábava. Je prospěšné pro zdraví dětí a zvyšuje jim sebevědomí. Děti si jednak rozšiřují obzor vnímání, ale hlavně je to i skvělá rodinná akce se spoustou zážitků.
 

Připravila: Katka
Foto: archiv firmy
2. 1. 2019


Diskuze: příspěvků