zapomenuté heslo

Alternativní strava: Jde to i jinak. Na co ale pozor?

Alternativní strava: Jde to i jinak. Na co ale pozor?
Každou z nás vede ke změně jídelníčku něco jiného. Zatímco jedna čtenářka by možná ráda zhubla, druhá má na zřeteli zlepšení zdravotních potíží a ta třetí třeba chce jen změnu. Co je však společné pro všechny? Pečlivě zvažujte, které potraviny a v jakém množství budete konzumovat.

Do skupiny alternativního stravování paří různé výživové směry, například podle čínské medicíny, ajurvédy, vegetariánství, makrobiotika…

Změna pro život

Alternativní stravování zpravidla představuje jednu z částí celého životního stylu. Důležitý je přístup k životu – snaha o vnitřní rovnováhu, relaxace, pravidelné cvičení, umírněná konzumace alkoholu, stop koření a podobně. A ačkoli myšlenka zůstává stejná, jednotlivé interpretace se liší. Například čínská medicína vycházející z buddhistického zenismu považuje za základ života harmonii mužského a ženského principu, energií jin a jang, kdežto ajurvéda klade důraz na pět prvků: prostor, vzduch, oheň, vodu a zemi.

„U čínské medicíny i ajurvédy se setkáte s dělením lidí do slupin podle převažujícího elementu, jehož projevem je typický vzhled, chování a sklon k nemocem. Na základě toho jsou i děleny potraviny, doporučena je také jejich tepelná úprava. Třeba v čínské medicíně se podle tepelného účinku na organismus rozeznávají potraviny horké, teplé, neutrální, osvěžující a chladné,“ vysvětluje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. z projektu Bílé plus.

Najděte si to NEJ

Pomineme-ii opravdu extrémní stravování s velmi omezeným výběrem potravin, pak platí - každý výživový směr nabídne něco dobrého. A i naopak. „Hodně záleží na tom, jaké potraviny člověk konzumuje a které ve svém jídelníčku vynechává,“ objasňuje odbornice. Obecně se alternativní strava vyznačuje dostatkem vlákniny, nízkým obsahem tuku a cholesterolu, dostatečným příjmem některých vitaminů, například B1, C, E, beta-karotenu, kyseliny listové a minerálních látek (mimo jiné zmiňme hořčík a draslík). Oproti tomu bývá v malém množství zastoupený sodík.

Co je pozitivní? „Velký důraz se klade na sezónnost a výběr potravin podle jednotlivých ročních období, tepelnou úpravu, vyváženost v použití koření a chutí, pomalé jedení, důkladné žvýkání a podobně,“ podotýká Karolína Hlavatá.

Chce to čas

V alternativních způsobech stravování se lze setkat s požadavkem vyloučení mléka a mléčných výrobků. Neplatí to však vždy, například ajurvéda nebo lakto-ovo-vegetariánství považují mléko a mléčné výrobky za velmi prospěšné.

Změnit kompletně svůj jídelníček nebývá jednoduché, a nejde jen o vaši vůli. Jako příklad si uveďme stravování podle čínské medicíny. „K dosažení rovnováhy mezi jin a jang je zapotřebí řady speciálních surovin, koření a způsobů tepelné úpravy. Také nejsme adaptováni na vysoký příjem sóji, což může být rizikové. Sójové bílkoviny jsou navíc silně alergenní, proto se nehodí pro všechny osoby alergické na bílkoviny živočišných mlék, neboť sója jim může vadit podobně jako mléko,“ uvádí odbornice.

Na co pozor

„U extrémnějších forem alternativního stravování se setkáváme s nedostatečným příjmem železa, vápníku vitaminu D, B12 a B2 (riboflavinu). Některé důležité látky, jako jsou železo a vápník, se z rostlinné stravy vstřebávají do těla podstatně hůře než z živočišných potravin,“ dodává PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D. 

Co z toho vyplývá? Alternativní stravování vám může prospět, když budete nad jídlem opravdu důkladně přemýšlet. Zvažovat, které kombinace dát k sobě a v jakém množství. Už jen tento přístup je velmi prospěšný, protože si dopřejete čas na přípravu i samotné stravování. A to v dnešní uspěchané době svědčí každé z nás.Připravila: Marcela
Foto: PIXMAC/Bílé plus
7. 4. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook