zapomenuté heslo

Co prozradil výzkum o antikoncepci

Co prozradil výzkum o antikoncepci
V době internetu a snadné dostupnosti informací se zdá, že už víme všechno. Nebo přesněji: skoro všechno. Ale není tomu tak, a to ani v sexuální oblasti a problematiky antikoncepce.

Společnost Bayer letos oslovila v Kanadě a Evropě, včetně České republiky, téměř šest tisíc žen, aby zjistila jejich názory na antikoncepci a sex. Překvapí vás výsledky tohoto průzkumu?

Co si myslí Češky

Jeden z názorů vypovídá o neznalosti intimních částech svého těla – více než polovina dotazovaných netuší, že bod G (neboli bod rozkoše) je součástí pochvy. Zajímavý je však i jiný poznatek. Devět procent žen užívajících antikoncepci je zase přesvědčeno, že během menstruace není možné otěhotnět.

Kde se názory různí

Odkud mladší ženy čerpají informace o antikoncepci? U Evropanek a Kanaďanek vůbec jde v první řadě o internet a sociální sítě typu Twitter a Facebook, což platí přibližně u poloviny dotazovaných. V České republice je to trochu jinak - jeden ze zásadních zdrojů informací o antikoncepci představuje lékař (platí pro více než tři čtvrtiny dotazovaných Češek).

Je pak ale s podivem: ač převaha žen vůbec přiznává, že lékaři jsou opravdu velmi spolehlivý zdroj informací, platí - necelá čtvrtina dotazovaných Evropanek a Kanaďanek právě od doktorů nikdy nezískaly informace o antikoncepci. Rozdíly tedy panují nejen v tom, co si ženy myslí, ale i jaká je realita.

Víme toho dost?

Nikdy nikdo nebude vědět všechno, ovšem v tak intimních otázkách je třeba mít více jasno – a ne hádat, nebo si tipovat. Podle průzkumu více než 40 procent dotazovaných dvacátnic říká: chtěly bychom vědět více o sexu, od sexuálních poloh až po to, jak dosáhnout orgasmu. A zhruba stejné množství obrazně řečeno „volá“ také po informacích týkajících se dostupných možností antikoncepce.

Konzervativní přístup?

Ženy ve věku mezi 20. a 29. rokem života dělají zásadní rozhodnutí. A mezi ně jistě patří i to, jakým způsobem se chránit proti nechtěnému početí. Co nás zaujalo? Ačkoliv přibližně polovina dotazovaných žen nenía spokojená se svou stávající volbou antikoncepce, o změně neuvažuje.

Navíc platí, že téma „jakou užívám antikoncepci“ je stále tak trochu tabu; řada žen se o tom neche moc bavit. A když už chce, pak se lze dozvědět, že mezi dotázanými mladšími ženami, které používají antikoncepci, se nejčastěji preferuje metoda pilulek (41 procent). Sympatický je pak další údaj - až 32 procent žen uvedlo, že ochranou první volby jsou kondomy (i muži se tedy snaží).

Nitroděložní tělíska v pozadí

Mezi LAC neboli dlouhodobě působící antikoncepci patří zejména nitroděložní tělíska, ať už s obsahem hormonů, či bez nich. Přesto v rámci zmiňovaného průzkumu o této metodě ví přibližně jen asi každá třetí žena, a tři čtvrtiny dotazovaných o ní naopak nechce ani slyšet. Proč? Zatímco některé ženy jsou přesvědčené, že zavedení LAC je bolestivé, další si myslí, že jejím používáním dojde ke změně figury, a nejvíce dotazovaných (asi jedna třetina) se pak domnívá, že z pohledu dlouhodobého používání LAC nelze vyloučit poškození plodnosti.

Na závěr

Řekly byste, že moderní evropské ženy už jsou dostatečně „v obraze“ a těhotenství spíše plánují, než aby je náhle překvapilo? Není to bohužel pravda – přibližně 44 procent všech těhotenství v Evropě je neplánovaných. To už je číslo k zamyšlení, co myslíte?

Připravila: Marcela
Foto: iStock
13. 2. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat

DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook