zapomenuté heslo

Dopřejte játrům novoroční očistu

Dopřejte játrům novoroční očistu
Koncem roku teče alkohol proudem, a to nejen na Silvestra. Vzpomeňte na všechny ty hrnky svařáku, skleničky vína vypité na večírcích a rodinných oslavách. Dost možná si pak v rámci novoročních předsevzetí slibujete, že konzumaci alkoholu omezíte (a samozřejmě přestanete kouřit a zhubnete a celkově budete žít zdravěji, než doposud). Svůj záměr dotáhněte do konce, tělo vám poděkuje. Výrazně totiž ulevíte játrům – jednomu z nejdůležitějších orgánů.

Existuje vypočítané množství alkoholu, které s vysokou pravděpodobností způsobí vážné poškození jater u většiny osob. Příjem 80 gramů alkoholu denně, tj. přibližně 0,7 litru vína, po dobu 20 let vyvolá u mužů vazivovou přestavbu jater, tzv. cirhózu jater. U žen je to ještě o dvě třetiny méně, tedy už něco přes 2 dcl vína denně.


Varovná čísla

Podle posledních údajů se např. ve Francii, zemi vína a koňaku, diagnostikuje asi 3000 případů alkoholové cirhózy na 1mil. obyvatel, přičemž muži jsou tímto onemocněním postiženi třikrát častěji než ženy. Při denní konzumaci 80 g alkoholu u mužů a 40 g žen se zvyšuje prevalence cirhózy jater na 25 000 případů na 1 milion obyvatel. Podle jiných údajů byla průměrná konzumace alkoholu u mužů s alkoholovou cirhózou jater průměrně 160 g v průběhu 8 let. Pro vznik cirhózy je velmi důležitý i časový faktor. Cirhóza se nevyskytuje u pacientů, kteří pijí kratší dobu než 5 let, naopak u těžkých alkoholiků se po 21 letech pití cirhóza vyskytuje přibližně u poloviny. Denní pití alkoholu je samozřejmě nebezpečnější než střídavá konzumace alkoholu.
 

Dřív, než bude pozdě

Steatóza neboli ztučnění jater se při konzumaci alkoholu vyvine poměrně rychle. Už 8 - 10 denní intenzivní pití (300 - 600 ml 86 % alkoholu) vede k ztučnění jater. V tuto chvíli lze ještě tuto situaci přísnou abstinencí zvrátit. Při pokračující konzumaci alkoholu se steatóza prograduje až do mnohem vážnější steatofibrózy, odkud už je jenom krok ke zmiňované cirhóze jater. U žen se přitom, poněkud nespravedlivě, alkoholová hepatitida a cirhóza vyskytne při konzumaci alkoholu častěji než u mužů.


Je důležité vědět, že na poškození jater při chronickém nadužívání alkoholu se podílí nejen toxický vliv etanolu a jeho metabolitů. Výrazný podíl na nedostatečné odolnosti jaterní buňky má i přetrvávající nedostatečná výživa s výrazným podílem chybějících tzv. lipotropních látek. To jsou látky, které snižují obsah tuku v játrech. Jejich nedostatek vyvolává v játrech nahromadění tuku, který ztrácí schopnost být transportován a zapojen do dalšího metabolismu.


Nutná detoxikace

V tuto chvíli přichází ke slovu nutná očista jater. Je nutná úprava jídelníčku (tzv. jaterní dieta) a okysličování krve pomocí pravidelného pohybu. Vhodným pomocníkem je rovněž přípravek Liporacin obsahující čistou formu silymarinu 140mg v 1 tabletě, což je extrakt z ostropestřce mariánského, jenž se používá léta v medicíně jako prevence před ztučněním jater a při zdravotních potížích vzniklých následkem zánětu jater, kdy se využívají jeho antioxidační a antifibrotické účinky.


Nejlepším způsobem, jak se vyhnout těmto potížím je ovšem rozumný přístup nejen k alkoholu, ale i ostatním látkám, které naším játrům škodí, jako jsou například léky, éčka v nekvalitních potravinách aj.

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
1.2. 2018hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook