zapomenuté heslo

Jak bydlet zdravě

Jak bydlet zdravě
Nejen váš životní styl, také místo a dům, v němž bydlíte, přispívají k celkové pohodě. Důležitý je dostatek zeleně či příležitostí na sportovní vyžití, ale třeba i správné větrání.

Řekli byste, že mnohé nově postavené budovy, jež jsou dobře izolované, můžou vytvářet ne zrovna optimální místo k životu? Na tento fakt upozorňuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). Ač se to nezdá, mezi příčiny patří i nedostatečně větraný byt s vyšší vzdušnou vlhkostí.

Větrání zavřenými okny?

V místnostech, kde bydlíte a přitom málo větráte, se nejen více hromadí vlhkost a můžou vznikat plísně, ale také tu působí například výpary z lepidel, laků a barev na nábytku, roztoči a jiné. Proto je třeba pravidelně větrat, a to krátce, zato intenzivně a hlavně pravidelně, vždy jednou za dvě hodiny na několik minut, abyste kompletně vyměnili vydýchaný vzduch v bytě. Má to ovšem svá ALE. Jednak v noci nebudete pravidelně vstávat jen proto, abyste si doma vyvětrali, navíc si domů „pouštíte“ nejen čerstvý vzduch, ale i prach zvenčí, pyly a podobně. A v zimě se navíc obáváte, že větráním ztrácíte drahocenné teplo.

Co s tím?

Řešením je takzvané řízené větrání s rekuperací tepla. „Tento systém, ačkoli se může zdát složitý, funguje na jednoduchém principu nepřetržité výměny vzduchu v bytě. Znamená to, že rekuperační jednotka vyměňuje vydýchaný vzduch za čerstvý a zároveň chladnějšímu vzduchu zvenčí předává teplo z interiéru. Navíc ho filtry vyčistí od prachu a nečistot,“ vysvětluje Vladimír Dvořák ze společnosti YIT Stavo. Takto lze větrat nejen v rodinných, ale i v bytových domech, kdy se hlavní větrací jednotka instaluje například do suterénních prostor a v každém bytě je ovládací panel.

Saunování? Klidně i v bytě!

Zima je ideálním obdobím pro návštěvu sauny, která posiluje činnost vnitřních orgánů, především srdce, podporuje imunitu a přispívá ke snadnějšímu odplavení toxinů z organismu. Ne nadarmo se říká, že po saunovacím procesu se člověk cítí jako znovu zrozený, a ještě je odolnější vůči nejrůznějším virózám a nachlazením. Proč si tedy saunu nepořídit také domů? I když zatím nepatří k běžnému vybavení bytů, na trhu se prodávají i malé sauny, včetně infra, které se vejdou třeba i do mini bytu.

Holdujte pohybu

Abychom ušetřili čas, určitě nechceme přejíždět přes polovinu města do fitka nebo na cvičení s kamarádkou. Ideální situace? Když váš dům obklopuje dostatek zeleně, a nejlépe aby poblíž byl par či les. Pak se nemusíte bát nazout tenisky a vyběhnout ráno před odchodem do práce či večer po ní, abyste si pohybem pročistili hlavu a současně potrénovali tělo. Že nemáte běhání rádi? Nevadí, zkuste kolo, brusle, nebo třeba nordic walking, ale v zeleni, v čistém prostředí. Navíc pohled do vzrostlých listnatých stromů spolehlivě uklidňuje, takže proč toho nevyužít?

Připravila: Marcela
Grafika: YIT Stavo
27. 9. 2017
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook