zapomenuté heslo

(Ne)zdravé bydlení: na co si dát pozor?

(Ne)zdravé bydlení: na co si dát pozor?
Každý se ve svém domově chce cítit dobře, ostatně v tomto uzavřeném prostředí trávíme dost času. Čím to, že někdy nejsme v pohodě?

Třeba za může vydýchaný vzduch, příliš vysoká vlhkost, ale i prach a také ne zcela optimální teplota (mnohdy vytápíme svoje příbytky více, než je skutečně nutné). „Akutní příznaky spojené s pobytem ve špatném prostředí se můžou projevovat v různé intenzitě a navíc zcela individuálně,“ říká Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu. A dodává, že například jde o nepříjemné pocity či přechodné potíže, jako jsou bolest hlavy, dráždění či pálení očí, až po víceméně přetrvávající problémy, které můžou vést v alergické reakce nebo chronická onemocnění dýchacích cest.

Nic se nemá přehánět. Ani úklid

Kdo by chtěl bydlet tam, kde to nevoní, všude je prach a zatuchlo. Proto často používáme řadu čističů a uklízíme, uklízíme, uklízíme… Ale pozor, mnohé přípravky obsahují chemikálie, které neprospívají dýchání ani kontaktu s pokožkou. Vadit může například čpavek či chlór, ale i přídatné například antibakteriální složky či různá aromata. I proto je třeba během úklidu dobře větrat. „Pozor také na produkty, které se jeví na první pohled zdát bezpečné jako svíčky, tyčinky a vonné esence. I ty můžou obsahovat nebezpečné látky,“ upozorňuje odborník.

Pozor na vybavení domova

Žádný byt se neobejde bez nábytku a doplňků, stejně tak v něm určitě nebudou chybět spotřebiče či elektrotechnika. Jenže tyto předměty uvolňují do ovzduší další chemické látky, a to jak ty nové, tak i ty starší. „U nového nábytku je vhodné požadovat atest výrobce. U používaného zase zkontrolovat a případně opravit poškozené hrany a plochy, protože ve starších výrobcích se používala fenol-formaldehydová pryskyřice. Nový textil je kvůli odstranění formaldehydu potřeba přeprat, nové spotřebiče nechat vypálit a přitom vše důkladně odvětrat,“ radí Bohumil Kotlík. Rovněž pomůže, když si svůj domov zařídíte sice útulně, a přitom ho doslova nezastavíte nábytkem, od věci není ani eliminovat materiály, zadržující prach.

Stěhujete se do nového bytu?

Možná vám přijde, že se budeme opakovat, ale nedá se nic dělat - v každém novém bytě se musí v první řadě větrat. Proč? „Ze stavebních materiálů se může uvolňovat široké spektrum nebezpečných organických látek používaných v nátěrech všech typů,“ upozorňuje odborník.

Všechno má svá pro i proti

Byt si nepořizujeme na parádu, ale proto, abychom v něm žili. A právě náš život, přesněji řečeno určité činnosti, přispívají k nezdravému ovzduší. Například při vaření je dobré spoléhat se na výkonnou digestoř, a opět větrat, zejména vaříte-li na plynu. Hodně lidí si pořizuje čtyřnohé mazlíčky; i díky nim pak v bytě může stoupat vlhkost, prašnost, zvyšuje se mikrobiologická zátěž a podobně.

Proč pořád řešíme větrání?

Protože jde o častý nedostatek mnoha domácností. „V současnosti používaná dokonale těsnící okna s sebou přináší výhody v podobě nižšího hluku a zabránění úniku tepla, ale s nimi také nevýhody. Mezi ty patří především omezená výměna vzduchu, která vede ke zvýšené koncentraci oxidu uhličitého uvnitř bytu,“ upozorňuje Jan Řežáb ze společnosti JRD. „Špatné větrání se projeví poměrně rychle. Při vysoké vlhkosti se orosí okna a objeví se plísně na zdech. Při vyšší teplotě a nízké vlhkosti zase lidé pociťují dráždění ze suchého vzduchu. Běžný je i pocit dušnosti, bolesti hlavy a ospalost až únava, které se vyskytují v prostředí s vydýchaným vzduchem při zvýšené hodnotě oxidu uhličitého,“ připomíná Bohumil Kotlík.

V moderních novostavbách tento problém řeší systém řízeného větrání – pak skutečně není třeba otevírat okna, jen si nastavíte základní parametry na ovládacím panelu a systém vše zajistí sám. A když bydlíte ve starším domě? Pak vám nezbývá než pravidelně větrat. Vždy krátce, po dobu několika minut, ale opravdu intenzivně.

Připravila: Marcela
Foto: JRD
10. 12. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

had
HAD - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook