Nebojte se přechodu

Nebojte se přechodu
Je přirozenou součástí života každé ženy. Některá prožívá klimakterium v klidu, jinou dokážou rozházené hormony pěkně potrápit. Není však třeba tohle období démonizovat, protože medicína nabízí řadu účinných postupů, jak vám ulevit.

Ženské tělo je dlouhá léta zvyklé na pravidelný přísun pohlavních hormonů. Jenže jakmile se přehoupne pětačtyřicítka, začíná odpočítávání do chvíle, než se produkce estrogenů, progesteronů a dalších hormonů ve vaječnících začne postupně snižovat. Nakonec jich tělo vytváří tak málo, že vznikne jejich nedostatek. V té chvíli je tu přechod nebo chcete-li klimakterium. Nastupuje mezi 45.až 55. rokem, může to být ale i dříve či později. Nejde o nic radostného, tím spíš, že přináší celou řadu různých zdravotních potíží.

Trable s tělem i duší

Přechod o sobě dá vědět nejčastěji bušením srdce, návaly horka, nočním pocením, nespavostí, svíravou bolestí na hrudi, brněním končetin, nervozitou, únavou, plačtivostí, lítostivostí, popřípadě i depresemi či přibýváním na váze. Možná vás ale uklidní fakt, že zhruba třetina žen žádné takové příznaky vůbec nepocítí, další třetina je sice vnímá, ale ne nijak dramaticky. Pak je ale poslední skupina žen, které si přechod opravdu „vychutnají“ se vším všudy a neobejdou se zpravidla bez pomoci odborníků.


Nemějte „depku“

Klimakterium dokáže pořádně „zamávat“ s ženskou psychikou. I když je to těžké, snažte se nepropadat černým myšlenkám. Můžete mít pocit, že stárnete, nejste k ničemu, všichni jsou proti vám a nikdo vás vlastně nepotřebuje. Není to samozřejmě pravda, viníkem vašich špatných pocitů jsou rozkolísané hormony. Podle odborníků snášejí přechod mnohem lépe ženy, které se rozhodnou pro aktivní přístup. Neseďte s rukama v dlaních a nelitujte se. Cítíte-li, že vám situace přerůstá přes hlavu, nestyďte se svěřit svému gynekologovi.


Léčba pomůže

Pokud máte tu smůlu a klimakterium vás bude trápit, pak na nic nečekejte a svěřte se do rukou lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu. Nejčastěji jde o tzv. hormonální substituční terapii. Možná se vám do pilulek s hormony nechce, ale medikamentů existuje celá řada. Lékař vám pomůže vybrat přesně takové, jež vás potíží zbaví nebo je alespoň zmírní. Velkým plus pro zmírnění potíží je zdravý životní styl.


Jak to zvládnout

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
17. 03. 2021