zapomenuté heslo

Pitný režim: co o něm (možná) netušíte?

Pitný režim: co o něm (možná) netušíte?
Každému člověku je jasné, že v teplých letních dnech musí jeho organismus přijímat více tekutin; nejvhodnější je obyčejná voda, bez zbytečných příchutí, nebo jen s citronovou šťávou. Ovšem to není vše, co byste měli o pitném režimu vědět.

Potřeba tekutin je závislá na mnoha faktorech, a nejde jen o věk, hodně záleží také na vašem běžném výdeji energie, hmotnosti, jídelníčku, zdravotním stavu… Proto když se někde jednou dočtete, že v létě byste měli vypít 2 až 3 litru tekutin, a jinde uvádějí ještě více, buďte v klidu. Možná právě vám postačí obvykle uváděný průměr 1,5 až 2 litry, protože se předpokládá, že další tekutiny přijmete ve formě stravy. A právě nyní hojně konzumujeme šťavnaté ovoce či zeleninu.

Občas, nebo průběžně?

Máte během dne moc práce a hlavu plnou starostí? Automaticky pak odsouváte nejen jídlo, ale také pití, byť vás vůbec nezdržuje. Přitom dohánět nedostatek tekutin tím, že najednou vypijete půl litru vody i více, není správné; zatěžujete svoje srdce a ledviny.
Tip pro zapomětlivé: Natočte si plnou PET láhev o objemu 1,5 litru a postavte ji v práci na stůl, nebo doma na místo, kde se nejvíce pohybujete. Tak budete mít vodu často na očích. A pokud vám „nejde pod nos“ točená kohoutková, přelijte ji do filtrační konvice, zkuste například značku Hyundai.

Káva – vadí, nevadí?

Donedávna se tvrdilo, že pokud vypijete šálek kávy, měli byste přijmout stejné množství vody, a pak se s příjmem tekutin dostanete na nulu. Nové průzkumy ovšem prokazují, že při určitém množství si lze i kávu započítat do celkového příjmu tekutin. Jako hranice se uvádí příjem lahodného moku s obsahem kofeinu do maximálně 300 mg denně, což může u někoho představovat 3 šálky.

(Ne)pít, než začnete sportovat?

Říkává se, že než si lidově řečeno dáte do těla a půjdete si zaběhat, na brusle nebo se budete věnovat jiné pohybové aktivitě, neměli byste mít před výkonem žaludek plný vody. Není to však zcela pravda. Plný žaludek a nejen vody by rozhodně vadil, ovšem nic vám nebrání v postupném příjmu tekutin, po malých dávkách. Tím se myslí vždy několik doušků, neboli najednou vypijte asi 100 ml, což lze opakovat i několikrát za sebou. Nebo si místo pití dejte kousek šťavnatého ovoce.
Napít se před výkonem platí více pro ženy, protože jsou citlivější na nedostatek tekutin a jejich organismus se při zátěži rychleji dehydratuje.

S vodou k útlému pasu?

Jestli zrovna váš pas bude skutečně vosí, nemůžeme stoprocentně zaručit, ovšem pravdou zůstává, že vhodný pitný režim skutečně pomáhá v boji s nadváhou. Dostatek tekutin přispívá k optimálnímu fungování metabolismu a lepšímu odvodu toxinů. Navíc pravidelné pití nealko tekutin bez zbytečné energie navíc (tedy voda, bylinný čaj, zředěné ovocné či zeleninové šťávy) vás do jisté míry zasytí, takže pak toho nesníte tolik. A navíc se budete déle cítit svěží a fit.

Připravila: Marcela
Foto: archiv Hyundai
22. 7. 2014hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook