Často se uvádí, že v posteli strávíme třetinu života, a podle toho bychom ji měli vybírat. Abychom se nejen dobře, ale také zdravě vyspali. Přitom u počítačů prosedíme daleko více času. Tady sice hledíme na značku tohoto pracovního a domácího pomocníka, na moderní programy a technologie. Ale méně pak na zdraví svých očí, o kterých se v manuálech nepíše. Na co byste si měli dát pozor?
Víte, že s dlouhodobým sezením u počítače se spojuje krátkozrakost, která masivně narůstá? V lepším případě se jedná o takzvanou falešnou krátkozrakost, kdy dochází k dočasnému ochabnutí přetíženého zaostřovacího svalu v oku, v horším případě o trvalou oční vadu. „Dlouhodobé čtení a práce na krátkou vzdálenost vyžaduje ostrý obraz do blízka. Tato činnost, vyžadující udržení ostrého sítnicového obrazu, vede k růstu očního bulbu a vzniku či postupnému zhoršování krátkozrakosti a následnému nárůstu počtu dioptrii. U krátkozrakých očí dochází také k atrofii akomodačního svalu, následkem čehož nevzniká ostrý obraz na sítnici při práci do blízka a toto opětovně může vést k progresi krátkozrakosti,“ vysvětluje MUDr. Andrea Janeková, lékařka Očního centra Praha.
Přitom s krátkozrakostí se potýká asi pětina Čechů, z celosvětového pohledu jde dokonce o každého třetího člověka.
Pokud vidíte trochu rozmazaně, oči slzí, můžou být i zarudlé a ještě se přidává bolest hlavy, případně i páteře, pak se potýkáte s takzvaným syndromem počítačového vidění. Každý jsme jiný, obecně platí jen to, že pokud pracujete s PC každý den a řadu let, podobné obtíže nastupují už asi po dvou až třech hodinách sezení „u stroje“. Ve srovnání s trvalou krátkozrakostí je příjemné vědět, že potíže se mnohdy samy „ztratí“, zanedlouho poté, co přestanete vysedávat u počítače.
Existuje celá řada důvodů, které vedou ke vzniku tohoto syndromu, a dlouhodobá práce na počítači je jedním z nich (dále například prašné prostředí, klimatizace, používání kontaktních čoček, u žen hormonální změny neboli „přechod“ a jiné). „Syndrom suchého oka na počátku způsobuje zejména subjektivní potíže typu pálení očí, pocit písku v očích, řezání očí. Pokud se počínající příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se zároveň tvoří vlákna - filamenta, která zhoršují nepříjemné pocity. Zároveň dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky - epitelu a slzného filmu, což může vést ke snadnému průniku infekce rohovkou a vzniku rohovkového vředu,“ varuje MUDr. Jana Mikšovská.
Abyste zmiňované potíže co nejvíce eliminovali, měli byste upravit pracovní režim. Jak?
Připravila: Marcela
Foto: Guideline
19. 1. 2016
Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...
Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...