zapomenuté heslo

Počítače a problémy s očima: co nás trápí, a jak z toho ven

Počítače a problémy s očima: co nás trápí, a jak z toho ven
Syndrom suchého oka, počítačového vidění a krátkozrakost můžou úzce souviset s dobou, kterou strávíte u monitoru počítače, případně i s tabletem či telefonem v ruce. Oč běží a jak se s těmito problémy co nejlépe vyrovnat?

Často se uvádí, že v posteli strávíme třetinu života, a podle toho bychom ji měli vybírat. Abychom se nejen dobře, ale také zdravě vyspali. Přitom u počítačů prosedíme daleko více času. Tady sice hledíme na značku tohoto pracovního a domácího pomocníka, na moderní programy a technologie. Ale méně pak na zdraví svých očí, o kterých se v manuálech nepíše. Na co byste si měli dát pozor?


Krátkozrakost: dočasná a trvalá

Víte, že s dlouhodobým sezením u počítače se spojuje krátkozrakost, která masivně narůstá? V lepším případě se jedná o takzvanou falešnou krátkozrakost, kdy dochází k dočasnému ochabnutí přetíženého zaostřovacího svalu v oku, v horším případě o trvalou oční vadu. „Dlouhodobé čtení a práce na krátkou vzdálenost vyžaduje ostrý obraz do blízka. Tato činnost, vyžadující udržení ostrého sítnicového obrazu, vede k růstu očního bulbu a vzniku či postupnému zhoršování krátkozrakosti a následnému nárůstu počtu dioptrii. U krátkozrakých očí dochází také k atrofii akomodačního svalu, následkem čehož nevzniká ostrý obraz na sítnici při práci do blízka a toto opětovně může vést k progresi krátkozrakosti,“ vysvětluje MUDr. Andrea Janeková, lékařka Očního centra Praha.

Přitom s krátkozrakostí se potýká asi pětina Čechů, z celosvětového pohledu jde dokonce o každého třetího člověka.


Syndrom počítačového vidění

Pokud vidíte trochu rozmazaně, oči slzí, můžou být i zarudlé a ještě se přidává bolest hlavy, případně i páteře, pak se potýkáte s takzvaným syndromem počítačového vidění. Každý jsme jiný, obecně platí jen to, že pokud pracujete s PC každý den a řadu let, podobné obtíže nastupují už asi po dvou až třech hodinách sezení „u stroje“. Ve srovnání s trvalou krátkozrakostí je příjemné vědět, že potíže se mnohdy samy „ztratí“, zanedlouho poté, co přestanete vysedávat u počítače.


Syndrom suchého oka

Existuje celá řada důvodů, které vedou ke vzniku tohoto syndromu, a dlouhodobá práce na počítači je jedním z nich (dále například prašné prostředí, klimatizace, používání kontaktních čoček, u žen hormonální změny neboli „přechod“ a jiné). „Syndrom suchého oka na počátku způsobuje zejména subjektivní potíže typu pálení očí, pocit písku v očích, řezání očí. Pokud se počínající příznaky neléčí, dochází k osychání rohovky. Na rohovce se zároveň tvoří vlákna - filamenta, která zhoršují nepříjemné pocity. Zároveň dochází k oslabení přirozené ochrany rohovky - epitelu a slzného filmu, což může vést ke snadnému průniku infekce rohovkou a vzniku rohovkového vředu,“ varuje MUDr. Jana Mikšovská.


Prevence moc nestojí

Abyste zmiňované potíže co nejvíce eliminovali, měli byste upravit pracovní režim. Jak?

  • Šikovné je například pravidlo „tří dvacítek“. Už po každých dvaceti minutách práce s počítačem se alespoň na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop (což odpovídá zhruba šesti metrům) – ideální je pohled do zeleně či na zelenou plochu. Ulevíte tak akomodačním svalům, oči procvičíte a zabráníte i jejich vysychání.
  • Vy všichni, kdo nosíte brýle, byste je neměli sundávat ani „u stroje“.
  • Proměřte si také vzdálenost obrazovky počítače. Podle docentky Šárky Skorkovské z oční kliniky NeoVize by měla by být umístěná ve výšce očí a to 60 cm před vámi.
  • Dopřejte si dostatek správného světla. Na přirozené se nelze stále spoléhat, pomůžou umělé zdroje. Co je zásadní? Osvětlete hlavně pracovní plochu, nestiňte si a jako vhodnější zdroj se uvádí bílé světlo, které se svým složením co nejvíce blíží tomu přirozenému.


Připravila: Marcela
Foto: Guideline
19. 1. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kondor
KONDOR - země


DoporučujemePoslední drby

heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?
Jana82
Osteoporoza
Dobrý den, lékařem mi byla zjištěna osteoporoza a bylo mi doporučeno, abych si koupila doplnky stravy s vitamínem K2 a...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook