zapomenuté heslo

Proti pásovému oparu konečně existuje prevence!

Proti pásovému oparu konečně existuje prevence!
Pásový opar je bolestivá puchýřnatá vyrážka, která alespoň jednou v životě postihne třetinu lidí. Trpí zejména lidé po 50.roce věku. Onemocnění samo o sobě je bolestivé, může však přinést i řadu dalších zdravotních problémů včetně dlouhodobé postherpetické neuralgie- ostré bolesti, která je způsobena poškozením nervů. Proti pásovému oparu je nyní k dispozici účinná vakcína, kterou mohou lidé žádat u praktického lékaře či dermatologa.

Pásový opar vyvolává stejný virus (varicella-zoster), jako plané neštovice. Po odeznění této nepříjemné choroby zůstane v těle virus, který pak čeká na svou příležitost ukázat se. Tentokrát však v podobě mnohem nepříjemnější - jako pásový opar. Znamená to tedy, že každý člověk (více než 95% populace), který prodělal plané neštovice, může onemocnět pásovým oparem. Třetina lidí jej za svůj život opravdu prodělá, přičemž jeho výskyt je typičtější u lidí starších 50 let: dva ze tří případů pásového oparu se objeví právě u nich. Vznik nemoci nelze předvídat, ale podle odborníků zcela jistě souvisí s oslabení imunity tolik typické pro osoby starší padesáti let. Zajímavostí je, že ženy jsou po padesátce pásovým oparem ohroženy častěji než muži.

Příznaky nemoci

Nemoc na sebe upozorní obvykle v podobě "neviditelných" příznaků jako je svědění, brnění, štípání, nebo pálení. O několik dní později se objeví vyrážka s puchýřky obsahujícími tekutinu. Vyrážka obvykle postihuje pouze jednu část těla (nejčastěji hrudník, bedra či obličej) a většinou trvá až 30 dní, než se ji podaří potlačit. U dvou třetin nemocných je pásový opar důvodem pracovní neschopnosti. Vyrážka je často doprovázena bolestí, která je nejrozšířenějším příznakem pásového oparu. Akutní bolest může být závažná, v rozsahu od mírné až po krutou bolest, zhruba 40 procent pacientů dokonce mluví o „strašné“ nebo „mučivé“ bolesti. Zhruba polovina pacientů s pásovým oparem zažívá podle svých slov bolest každý den a má u nich negativní dopad na spánek, denní činnosti a radost ze života.

Léčba

Pásový opar je onemocnění, které jen tak sami "nepřechodíte". Patří do rukou odborníka, který vám podá v první řadě účinná antivirotika. Často je však musí doplnit o analgetika respektive opiáty, které otupí bolest, která pásový opar provází. Léčba dlouhodobé neuropatické bolesti je často mnohostranná, komplexní a nákladná, ale především velmi obtížná. Neuropatická bolest může trvat roky a léčba nemusí dosáhnout úplného odstranění bolesti. Současné léčebné postupy jsou tedy v případě postherpetické neuralgie úspěšné jen částečně. Mohou být rovněž obtížněji snášeny staršími lidmi. Další závažnou komplikací pásového oparu je takzvaný oftalmický zoster, a to v případě, kdy je pásovým oparem zasažena oční větev trojklanného nervu. 

Existuje prevence!

Pásovému oparu a postherpetické neuralgii pomáhá nyní předcházet nová vakcína s názvem Zostavax. Je určena pro osoby starší padesáti let.

Zostavax se podává v jedné dávce formou podkožní injekce, pokud možno do oblasti ramene. Léčivou látkou přípravku je oslabený varicella-zoster virus, tímto způsobem se posiluje imunita vůči tomuto viru. Vakcinace pomáhá snížit riziko reaktivace VZV viru, čímž se snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu. Vakcína se aplikuje jednou a chrání organismus proti pásovému oparu 10 let.
Vakcína je dostupná pouze na lékařský předpis a není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Zdravotní pojišťovny přispívající v rámci svých preventivních programů na toto očkování. Požádat o očkování proti pásovému oparu můžete u praktických lékařů, v očkovacích centrech, případně u gynekologů.

Pro koho se nehodí

Odborníci doporučují zvážit očkování i u lidí, kteří už pásový opar prodělali. Dříve se předpokládalo, že opakované onemocnění pásovým oparem se objevuje jen vzácně, pozdější výzkumy však ukázaly, že takové případy se objevují. Tyto lidi je vhodné očkovat zhruba po dvou letech po prodělaném pásovém oparu.
Zostavax by neměli obdržet lidé s možnou přecitlivělostí (alergií) na kteroukoli složku vakcíny, včetně neomycinu (antibiotika). Vakcína nesmí být podávána osobám, které mají problémy s imunitním systémem, ať již z důvodu nemoci, jako je leukemie, lymfom či syndrom získaného selhání imunity (AIDS), anebo proto, že berou léky, které imunitní systém ovlivňují. Dále nesmí být podávána pacientům s aktivní neléčenou tuberkulózou ani těhotným ženám.

Zostavax dostal ocenění Prix Galien 2013 (Galénovu cenu). To je možné vnímat jako ekvivalent „Nobelovy ceny za lékařství“ v oblasti inovativních léků, které mají největší přínos pro medicínu.
 

 

Připravila: Zuzana

Foto: iStock

15.5. 2014hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook