zapomenuté heslo

Rakovina plic: pomůže více informací

Rakovina plic: pomůže více informací
Žádné nádorové onemocnění není „procházka růžovou zahradou“, ale některé typy rakoviny jsou přece jen zákeřnější. A mezi ně patří rakovina plic.

Tento čtvrtek si připomínáme Mezinárodní nekuřácký den, a to se doslova nabízí připomenout si také nebezpečnou chorobu.

Obecné povědomí o rakovině jako takové je, že sice jde o zákeřné onemocnění, ale v dnešní době už dobře léčitelné. V případě rakoviny plic je to však trochu jinak. Pěti a více let od okamžiku diagnózy se dožívá pouze 20 procent nemocných Za to však může i fakt, že mnozí pacienti přicházejí k lékaři v době, kdy už je nemoc v pokročilém stádiu. Jak je to možné?


Co říkají statistiky

Každým rokem u nás přibývá dalších přibližně 6700 pacientů s rakovinou plic, navíc toto číslo má do budoucna tendenci stoupat. Jak uvádějí odborníci z neziskové organizace Onkomaják, první stádium rakoviny plic probíhá téměř bez příznaků, a v tom je tato nemoc velice zrádná. Když vsá nic nebolí, proč byste chodili k lékaři, ne? Proto se stává, že k diagnostice dochází poměrně pozdě, kdy už je choroba „rozjetá“. A s tím souvisí i šance na vyléčení: pokud se choroba odhalí v I. a II. stádiu, více než polovina pacientů bude žít minimálně dalších pět let, kdežto při zachycení nemoci ve IV. stádiu je to pouze 7,5 procenta.


Prevence je k nezaplacení

Abyste se o této chorobě dozvěděli co nejvíce, o to se budou snažit specializované webové stránky www.80procent. Mimo jiné se zde uvádějí rizikové faktory, mezi něž patří:

  • chemické látky (azbest, arsen, vinylchlorid...),
  • fyzikální vlivy (radioaktivní kouření),
  • biologické (některé viry)
  • genetické dispozice jedince.

 

Ke vzniku onemocnění přispívají i prodělaná zánětlivá a fibrotická plicní onemocnění či nevhodné složení stravy, špatná životospráva, trvalý stres či nadměrná konzumace alkoholu.


Informace nad zlato

Smyslem nových webovek ale není „strašit“, nýbrž informovat. Podstatné totiž je, abychom nikdo z nás nepodceňovali varovné příznaky a už při prvních pochybnostech si hned došli k lékaři. Dále se zde dozvíte vše podstatné i léčbě.

„Je-li nemoc odhalena včas, umožňuje radikální chirurgickou intervenci, která významně zvyšuje šance na dlouhodobou kontrolu místně ohraničeného onemocnění. Velkým krokem kupředu bylo zmapování lidského genomu, které umožnilo odhalit poškození genů, odkud vedou cesty zhoubných signálů v nádorové buňce. Nové biologické léky nyní umožňují zasáhnout maligní struktury buňky a zabránit přenosu špatného signálu. Tím se dramaticky zlepšily léčebné výsledky u ,molekulárně´ definovaných typů onemocnění. Plné vyléčení s nasazením dalších metod je možné pouze u časných stadií,“ zdůrazňuje profesor MUDr. Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

A zatímco čeští vědci se svými výsledky v oblasti imunoterapie nádorových onemocnění řadí mezi světovou špičku, my - potenciální pacienti - nedbáme na prevenci. Což dokládá další údaj. Na preventivné lékařské prohlídky dochází asi 5 procent z nás, jak dokládají výsledky ankety akce Střevo Tour, která se zase věnuje onemocnění tlustého střeva.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
17. 11. 2015hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat

DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook