zapomenuté heslo

Seznamte se s WC kartami

Seznamte se s WC kartami
Vzpomeňte si, jaké to je, když vás občas přepadne průjem. A teď si představte, že byste ho měli vlastně pořád. A napořád. Pak byste určitě ocenili novinku v podobě WC karet.

Lidé, které postihlo některé z chronických střevních onemocnění (označují se jako IBD - Inflammatory Bowel Diseases a patří mezi ně například známá Crohnova choroba) můžou u nás nově používat takzvané WC karty, jež by jim měl umožnit přednostní přístup na toaletu. A to jak veřejnou, tak i soukromou.

Seznamte se s IBD

IBD se můžou objevit dokonce už u dětí, ale v průměru nejčastěji začnou postihovat mladé lidi zhruba od 15 do 30 let věku. A pak už je provázejí stále, tyto choroby se označují jako nevyléčitelné. Nikoli však neléčitelné. „Jde o onemocnění na celý život, klíčovou roli v progresi nemoci však hraje včasná diagnóza a zahájení odpovídající léčby, díky které se dá předejít nevratnému poškození střevního traktu,“ uvádí gastroenterolog MUDr. Martin Bortlík, PhD., z pražské kliniky ISCARE.

Nejde jen o průjmy

Z pohledu zvenčí jsou pro IBD nemoci nejtypičtější průjmy, avšak nemoci se hlásí i jinak. Může jít o únavu, bolesti a křeče břicha, krvácení z konečníku, zánětlivé postižení kloubů, kůže či očí… Odborné údaje uvádějí, že většina pacientů s IBD musela být v posledních pěti letech hospitalizovaná a například většinu pacientů s Crohnovou chorobou někdy v životě čeká operace.

Jak se IBD léčí

Za standardní léčbu u nás se považuje užívání takzvaných amino-salicylátů a sulfasalazinu. Nejsou-li dostatečně účinné nebo v horších fázích chorob se podávají kortikosteroidy, imunosupresiva a u nejzávažnějších stádií se nasazuje biologická léčba.

Zpátky na toaletu

Jak sami vidíte, lidé s IBD (u nás jich žije více než 40 000) mají už tak dost komplikovaný život, proto by jim ho alespoň zčásti měly ulehčit zmiňované WC karty. Podobně jako pacientlům v jiných evropských státech, například v Rakousku nebo Anglii. „Chceme, aby WC karta vrátila lidem s IBD ztracené sebevědomí a pomohla jim v každodenním pohybu po městech. Díky ní se mohou prokázat na veřejnosti a požádat o přednost ve frontě na toaletu či o zpřístupnění neveřejného WC,“ uvádí předsedkyně sdružení Pacienti IBD Martina Pfeiferová. Garantem projektu je Národní rada osob se zdravotním postižením a Evropská federace asociací pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu.

Nepřehlédněte

WC karty může získat každý pacient s IBD, je-li členem sdružení Pacienti IBD (více na www.crohn.cz); stačí jen přinést lékařské potvrzení. Dobrou zprávou je rovněž i to, že snad nebude dlouho trvat, a všichni, kdo to potřebují, budou mít také přístup k připravované online mapě toalet. Mezi námi, ta se jistě hodí každému.

Připravila: Marcela
Foto: archiv Pacienti IBD
3. 6. 2014


 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kůň
KŮŇ - oheň


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook