Nevzhledné vřídky, zarudlá a mnohdy bolestivá místa trápí nejen „puberťáky“, ale i dospělé. U některých lidí zmizí a není po nich ani památky, jiným však akné zanechá památku v podobě nevzhledných jizev, kterých není jednoduché se zbavit. Bojovat se ale dá.
Jizvy po akné jsou vlastně konečným stavem procesu hojení „pupínků“ a dalších projevů nemoci. Proč vznikají? Většinou je na vině mechanické poškození pokožky při vymačkávání vřídků a strhávání stroupků. „Příčinou může být i nižší tvorba kolagenu, ale někdy také genetická predispozice“, říká dermatoložka MUDr. Lucie Růžičková Jarešová.
Jizvy ve výsledku připomínají doslova krátery, které nejdou zamaskovat ani nejlepším make-upem. Pomoci však může estetický dermatolog, který má v rukou pár účinných zbraní. K odborníkovi se však vydejte až ve chvíli, kdy se vám již netvoří žádné vřídky či komedony (tuhé světlé pupínky) a pleť je celkově zklidněná.
Laser
Laser odpařuje ultratenké vrstvičky buněk z kožního povrchu a vypíná vazivo v hlubších vrstvách. Plošně tedy odstraní celou horní vrstvu kůže, která je kompletně obnovena a tím vznikne efekt omlazení a vyhlazení. Podle stavu pokožky se někdy zákroky musí opakovat, o tom však rozhoduje lékař.
Existují dva typy ošetření pomocí laserových paprsků
Frakční laser
Přistupuje se k němu tehdy, pokud je třeba stáhnout rozšířené póry či vyhladit jemné jizvičky. Tento zákrok se provádí ambulantně a nemusíte se obávat žádné bolesti. Zhruba 30 až 60 minut před ošetřením vám dermatolog aplikuje na postižená místa krém s lokálním anestetikem, po ukončení ošetření pak na kůži nanese hojivou mast.
Bezprostředně po zákroku může být pokožka zarudlá či zažloutlá a může i mírně pálit, takže je vhodné vzít si v práci pár dní volna. K regeneraci však dochází velmi brzy. V pokožce se začne tvořit kolagen a pleť se krásně vypíná. „Po zákroku je nutné promazávání kůže žlutou vazelínou a pokud je vše v pořádku, je možné aplikovat make-up již 4. den po ošetření. Minimálně další 4 týdny by kůže neměla být vystavena slunečnímu záření, doporučujeme aplikaci opalovacího krému s UV faktorem SPF 50+“, říká MUDr. Lucie Růžičková Jarešová.
Erbiový laser
Tento typ je určen pacientům s hlubokými jizvami. Kůže se v tomto případě musí obrousit plošně až na úroveň poškození. I před tímto zákrokem vás nemine lokální anestetikum, v některých těžkých případech odborník přistupuje dokonce k celkové anestezii. „Po ošetření je kůže viditelně zarudlá, pálí a může mírně otékat. Po ukončení ošetření se postižená místa promažou žlutou vazelínou nebo mastí s antibiotikem a překrývají se obvazem. Počítejte s tím, že je nutný každodenní převaz. První čtyři dny nejsou příjemné, kůže je vlhká, bolestivá, oteklá a tvoří se na ní strupy, ale brzy se začne rychle hojit. Důležité je důkladné promazávání. Zhojení pak nastává většinou po týdnu,“ vysvětluje MUDr. Lucie Růžičková Jarešová.
Vyplnění jizev
Nevzhledné jizvy na kůži lze zmírnit, podobně jako vrásky, také kyselinou hyaluronovou. Ta je přirozenou a velmi důležitou složkou kůže. Její tvorba však věkem klesá. Její použití má svá pro a proti. Při ošetření nevznikají alergické reakce a efekt je viditelný ihned po aplikaci materiálu. Není však trvalý a je nutné ho po několika měsících až roce opakovat. Kyselina hyaluronová se do poničené pokožky vpravuje injekčně, těsně pod jizvu. Místo může být těsně po zákroku mírně červené či nateklé, ale to jde zakrýt make-upem, takže můžete prakticky ještě týž den „mezi lidi“.
Chemický peeling
Hodí se pro celkové zlepšení stavu pleti. Zesvětluje jizvičky a dokáže zjemnit pleť, ale s hlubokými jizvami si příliš neporadí. Jeho podstatou je působení různých chemických látek, které pronikají do povrchových vrstev kůže. Nejčastěji se používá kyselina glykolová, která patří mezi tzv. ovocné kyseliny. Tím dochází ke zlepšení kvality kolagenních i elastických vláken. Po aplikaci této metody je pleť krásně hydratovaná, hladší a růžovější. Chemický peeling se provádí poměrně jednoduše. Plochým štětcem se nanáší 35 – 70% kyselina glykolová na danou oblast a nechá se určitou dobu působit. Následně se reakce kyseliny rychle zneutralizuje, kůže se opláchne vodou, osuší se a promaže krémem. Ošetřená místa mohou několik hodin pálit, ale to brzy ustoupí.
Připravila: Věra Hájková