Medicína

Bylinky k podpoře a očistě jaterního okruhu

Sbírání lístečků

Jaro se blíží a spolu s ním se čím dál víc prosazuje i náš jaterní okruh a bohužel také jeho typická energie: agrese a bytostný, existenční strach.

Podpořte detoxikaci jaterního okruhu vhodnými bylinkami! Jako nejsilnější pomocníci se představují ostropestřec mariánský a pampeliška!


Ostropestřec mariánský neboli Silybum marianum

Našel své využití již před mnoha a mnoha lety. S láskou se stará o naše játra, chrání je, ovlivňuje tvorbu žluči, příznivě působí na celou látkovou výměnu. A to zdaleka není vše.

Tento zhruba metr vysoký bodlák, pocházející ze Středomoří, zdobí nachový květ i „strakaté! plody. K léčivým účelům se využívají plody. Chmýřité hlavice se ukládají na větraná, suchá místa, kde dozrávají. Postup jejich zpracování je velice náročný.

Plody ostropestřce se buď namelou, nebo nadrtí, čímž je zachováno maximální množství prospěšných látek. Lidové léčitelství někdy využívá také sušené listy. Odvar z nich se užívá při zánětu pohrudnice, plic, při žlučových kamenech a dalších potížích.

Mnohem známější je však užívání plodů (neboli semen). Za blahodárné účiny ostropestřce mohou flavolignany silymarin, silychristin a silybin, které nesou souhrnný název sylimarin a nejvíce se vyskytují právě v plodech. Ty obsahují navíc i bílkoviny, jedlý olej, histamin, vitamin E a další tělu prospěšné látky.


Co ostropestřec dokáže?

  • Jako velmi silný antioxidant podporuje imunitu a detoxikaci.
  •  Čistí játra, podporuje tvorbu a distribuci žluči, urychluje regeneraci jater.
  •  Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu i cukru v krvi.
  • Podporuje vitalitu srdce a trávicího systému.
  •  Posiluje játra a žlučník při onemocněních, jako jsou žloutenka, cirhóza, mononukleóza, žlučníkové kameny, intoxikace.
  • Některé studie naznačují, že dokáže snížit riziko vzniku nádorů a rovněž chrání před poškozením DNA.

 

Pampelišky nejen do věnečku!

Druhým silným pomocníkem při jaterní očistě je pampeliška neboli Taraxacum officinale. Tato rostlinka s typickým žlutým květem, hojně se vyskytující také na našich lukách a mezích, podporuje trávení a látkovou výměnu. Je silně močopudná, a tak její pomoci využijí i osoby trpící problémy močových cest nebo poruchami ledvin.


Pampeliška umí také:

  • vypuzovat a částečně i rozpouštět drobné ledvinové a močové kaménky,
  •  regenerovat játra a žlučník,
  • snižovat krevní cukr,
  •  povzbudit organismus, tlumit zánět.


Pro léčebné účely se využívá především kořen a list, z nichž se připravují odvary a lisují šťávy. Famózní je také domácí pampeliškový med, který zklidňuje podrážděné hrdlo a navíc skvěle chutná.

Vyzkoušejte tyto bylinky v rámci řízené detoxikace, metody CIC, která dokáže zacílit na konkrétní problém, dostat se až k jeho kořenům a donutí organismus k tomu, aby se sám začal zbavovat toxinů a ložisek, který problém způsobují. Doplnit kúru o bylinné tinktury, odvary nebo masti je skvělá volba. Zkuste to, tělo vám bude vděčné…

KP
Foto: iStock
28. 2.2018

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků