Co nám chybí, když - afty

Co nám chybí, když - afty
Co nám chybí, když nás trápí alergie, bolavé dásně, chřipka, křečové žíly, nespavost a řada dalších běžně známých neduhů? V našem novém seriálu vám nyní nabízíme rychlou první pomoc!

Než sáhnete po pilulkách, zkuste nejprve změnit svůj jídelníček; třeba záhy zjistíte, že změna vaší stravy může dokázat malé zázraky. Inspiraci pro náš seriál jsme objevili v knize Jarmily Mandžukové - Co nám chybí, když… (nakladatelství Start) a než se s chutí začtete do našich rad, předeme jen upozorňujeme: v případě závažných onemocnění v první řadě respektujte doporučení vašeho ošetřujícího lékaře!


Máme afty

Zcela přesně se neví, co afty způsobuje, ale často jimi trpí hlavně lidé se skrytou infekcí, sníženou imunitou a stereotypní stravou. Důvodem je patrně jídelníček s nízkým obsahem vitaminů skupiny B, potřebujete zvýšit i vitamin C společně s bioflavonoidy a přidejte také stopový prvek zinek.


Co vám prospěje

Základem je pestrá strava, včetně celozrnných potravin, tmavé listové zeleniny, cibule, brokolice, květáku, kapusty, rajčat, okurky, brambor, ořechů, obilných klíčků, semen (hlavně dýňová), jogurtů s probiotickými bakteriemi, mořských řas. Vitamin C a bioflavonoidy najdete v ostružinách, třešních, švestkách a v černém rybízu.


Na co raději zapomeňte

Dejte si pozor na dráždivé pokrmy, papriky a citrusové plody, vyhýbejte se soli a hodně slaným i kyselým pokrmům, dále tvrdým bonbonům, silné černé kávě, alkoholu a nežvýkejte žvýkačky – to vše dráždí ústní sliznici.


Tip Jarmily Mandžukové


Připravila: Marcela
Zdroj: Co nám chybí, když…www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: iStock
11. 12. 2018