zapomenuté heslo

Co nám chybí, když máme artrózu

Co nám chybí, když máme artrózu
Toto bolestivé degenerativní onemocnění kloubů způsobuje jejich ztuhlost a omezuje pohyblivost. Může vznikat v důsledku dlouholetého opotřebování a tudíž poškození chrupavky tvořící styčnou plochu mezi hlavicí kloubu a kloubní jamkou, případně její úplný zánik.

Ovšem artróza se také někdy objevuje po úrazu nebo kvůli jednostrannému přetěžování kloubů. Svou roli samozřejmě sehrává i nadváha stejně jako dědičné dispozice.


Co vám prospěje

Kolagen, vitamín C, u mnoha pacientů prospívá také vitamín D a E, dále pak jód, zinek, hořčík, vápník, selen a síra. Některé výzkumy uvádějí, že ke zlepšení onemocnění dochází tehdy, když pacient přejde alespoň částečně na vegetariánskou stravu. Příznivě působí i potraviny s nízkým obsahem tuků a cholesterolu a s převahou složitých sacharidů (hlavně citrusy, meruňky, kysané zelí, listová a kořenová zelenina). Látky, které tyto potraviny obsahují, navíc pomáhají regenerovat poškozenou chrupavku. A co ještě zařadit do svého jídelníčku? Samozřejmě tučné ryby! Snad každý už ví, že obsahují omega-3 mastné kyseliny, kterým se přezdívá zabiják bolesti. A pokud to půjde, dopřejte si také lněný olej a melasu, v prodejnách zdravé výživ jsou běžně k dostání.

Lidem s artrózou by prospělo pochutnávat si na darech moře v podobě krabů, ústřic nebo garnátů; jsou zdrojem glukosaminu, chránícího klouby a zmirňujícího bolestivost. V našich zeměpisných šířkách je nahrazují potravinovými doplňky s glukosaminem. Vašim kloubům prospěje želatina.

Naopak se snažte omezit maso. V první řadě hovězí, vepřové a uzeniny. Spolu s tučnými mléčnými výrobky zvyšuje tvorbu kyseliny močové, jejíž krystalky se usazují v kloubním mazu a znehodnocují ho. Samozřejmě je třeba omezit solení a brambory, rajčata, papriky, špenát a reveň.


A co pít

Rakytníkový čaj nebo sirup ve sklence s vodou, osvědčuje se také kopřivový čaj, třeba i v rámci jarní očistné kúry.

Tip Jarmily Mandžukové, autorky knihy Co nám chybí, když…: Kaštanová mast nebo gel a také extrakt kostivalu zmírňují obtíže spojené s klouby.

 

Připravila: Marcela
Zdroj: Co nám chybí, když… www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: iStock
15. 1. 2016hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat
#1: anonym-3390 vloženo: 23. 08. 2013
jo mohla bych vyprávět o artroze
Energie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook