zapomenuté heslo

Co nám chybí, když máme dnu

Co nám chybí, když máme dnu
Říkává se jí nemoc králů nebo bohatých, protože do určité míry souvisí s poněkud nadměrným jídlem a pitím. Ale ani nezdravý jídelníček, byť v běžných porcích, není zrovna ideální volbou v případě tohoto onemocnění. Jak se tedy stravovat, když máte dnu?

Dna patří do skupiny artritických chorob a může za ní zvýšená koncentrace kyseliny močové v krvi. Drobné krystalky močoviny se ukládají v kloubech, což způsobuje nejen bolest, ale i záněty. Nečastěji se dna projevuje bolestmi palců u nohou, ovšem posléze ji můžete pociťovat snad ve všech částech těla. Co je problém? Usazování kyseliny močové probíhá delší čas, i po řadu let, než se projeví dnové záchvaty. Na obhajobu těch, kteří rádi a hodně jedí, však musíme podotknout, že nejen nezdravá strava, ale i vysoký krevní tlak, nemoci ledvin nebo dědičné faktory připívají ke vzniku tohoto onemocnění.


Co vám prospěje

Zmírnit projevy tohoto onemocnění pomáhají vitamín C a E (pravidelné dávky céčka vylučují kyselinu močovou z organismu a tomuto procesu pozitivně přispívá rovněž přítomnost vitamínu B a draslíku). A jako prevenci lze nasadit molybden.

Pochutnejte si

Pokud skutečně není vaše stravování zrovna ukázkové, využijte letní období ke změně jídelníčku. Ostatně v létě nám nedělá takový problém zařadit do jídelníčku hojně zeleniny a ovoce, které jsou běžně k dostání, a k tomu ještě přidejte celozrnné potraviny. Zánětlivé procesy v kloubech dokáží „brzdit“ a současně neutralizovat kyselinu močovou například cibule, česnek, rajčata, brokolice, okurky, zelí, citrony, jahody, jablka, meruňky, broskve, nektarinky nebo hroznové víno. A na čem si ještě pochutnat, abyste snížili hladinu kyseliny močové v krvi? Dopřejte si třešně nebo višně, ať už čerstvé, případně konzervované – konzumovat je však máte každý den, samozřejmě ne po kilech, stačí malá porce. Rovněž vám prospějí lněná semínka a olej nebo některé ryby (třeba halibut, treska, pstruh) s obsahem omega3-mastných kyselin.

Co nepatří na váš talíř?

Skutečně razantně omezte potraviny s vysokým obsahem purinů, což jsou například vnitřnosti a maso (vepřové, hovězí, jehněčí, ale i zvěřina, sardinky, tuňák, makrela), uzeniny, vejce, luštěniny, ovesná mouka, čokoláda, kakao, dále květák, špenát, brambory nebo houby. Značku STOP si dejte také před alkohol, který zpomaluje vylučování kyseliny močové z těla, a rovněž není důvod dopřávat si kaloricky bohaté suroviny a cukr, sladkosti i výrobky z bílé mouky, které vašemu organismu dopřávají snad jen slastný pocit, nikoli potřebné výživové látky.

A co pít?

Během dne kombinujte různé druhy nealkoholických tekutin, kromě neperlivé vody zejména čaje. Prospěje vám zelený, dále z březových listů, kopřivový, směs bylin označovaná jako ledvinový čaj a také kombucha.

Tip Jarmily Mandžukové, autorky knihy Co nám chybí, když…
„Odbourávat usazeniny škodlivých sloučenin a díky tomu snižovat bolesti kloubů pomáhá citrónová šťáva, kterou doporučuji pít (sklenka vody s citrónovou šťávou je ideální osvěžující nápoj), ale také vtírat do míst, která vás nejvíce bolí.“


Připravila: Marcela
Zdroj: Co nám chybí, když… www.nakladatelstvi-start.cz
Foto: iStock
29. 10. 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook