zapomenuté heslo

Co nám chybí, když máme problémy s dásněmi

Co nám chybí, když máme problémy s dásněmi
Mnozí to asi nebudou chtít slyšet, ale je to tak: hlavní příčinou problémů s dásněmi je špatná hygiena ústní dutiny, včetně čištění zubů. K tomu se může přidat ne zrovna optimální složení jídelníčku s vysokým podílem cukrů, kdy tělu naopak chybí jiné důležité látky.

Samozřejmě vadí také kouření – látky, které obsahuje tabák, poškozují dásně i zuby. Ovšem bolavé dásně může mít na svědomí rovněž některá z chronických chorob, například cukrovka.

Co vám prospěje

V první řadě už mnohokrát citovaný vitamín C a navíc vitamín E, oba se nabízí užívat rovněž preventivně. Při bolestech dásní organismu prospěje také kyselina listová, odolnost sliznice úst podporuje vitamín A a karotenoidy.


Pochutnejte si na

Letní období doslova nahrává změně jídelníčku, do kterého byste měli zařadit hojně čerstvého ovoce a zeleniny. Připomeňme si, že mnohé druhy obsahují už zmiňované céčko, které mimo jiné dokáže předcházet bakteriálním nákazám a tak eliminovat trable s dásněmi. Naopak se snažte opravdu razantně omezit konzumaci cukru, sladkostí a sladkých tekutin. Stačí si jen přečíst etikety na limonádách, colách, fantách, džusech a dalších sladkých zdrojích k zahnání žízně, a hned se dozvíte, kolik cukru vypitím třeba půllitrové lahve do sebe zbytečně dostanete.


A co tedy pít?

Čaj ze šalvěje nebo heřmánku hojí dásně, proto jsou víc než vhodné, a komu by přece jen nešlo pod nos pití bylinkových darů přírody, může si nachystat nálev z nich a několikrát denně kloktat. Další možnost nabízí pár kapek tea tree olejíčku (do sklenky teplé vody stačí 3 až 4 kapky), který se rovněž doporučuje k vyplachování ústní dutiny. A abyste se dostatečně zásobili zdravím z ovoce a zeleniny, připravte si domácí stoprocentní džusy, bez přídavku cukru, případně s trochou medu.

Tip Jarmily Mandžukové, autorky knihy Co nám chybí, když…: Potravinový doplněk koenzym Q10 zvyšuje odolnost organismu, podporuje hojení, upevňuje zuby v dásních a zkracuje délku hojení po stomatologických zákrocích. A nejste-li alergičtí na propolis, vyzkoušejte ho - používá se extrakt nebo ústní voda s výtažkem z propolisu, který ostatně můžete použít i po návštěvě zubaře (tlumí bolest po vrtání nebo vytržení zubu).

Připravila: Marcela
Zdroj: Co nám chybí, když… www.nakladatelstvi-start.cz
Foto:iStock
26. 6. 2018hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook