Znáte lidi, kteří jsou v ordinacích specialistů každou chvíli, pozorují se a jsou přesvědčeni, že trpí závažnou chorobou? Nejsou to simulanti, jak si jejich okolí často myslí. Dost možná trpí nemocí zvanou hypochondrie.

Neustálé stesky a sledování svého těla provází nejen život hypochondra, ale také jeho okolí. Jeho pozornost je obvykle zaměřena na jeden nebo dva orgány nebo orgánové systémy. Stesky by měly trvat déle než 6 měsíců, aby je bylo možno označit jako hypochondrické. Poruchu často doprovázejí příznaky deprese a úzkosti. Nemocní si často sami „naordinují“ léky, užívají plné hrsti vitaminů a jiných potravních doplňků. V mezičase pak v literatuře svoji nemoc studují. Odmítají oprávněnou pomoc psychologa či psychiatra, raději opakovaně podstupují různá vyšetření u jiných lékařů, aby jim jejich domněnku o nemoci potvrdili. Nemoc může propuknout v každém věku, většinou se rozvíjí v rané dospělosti, postiženy mohou být ale i významně starší ročníky. U mužů nastupuje zpravidla okolo třicítky, u žen o deset let později.


Kořeny potíží

Příčiny vzniku hypochondrie jsou neznámé, ale jisté je, že souvislosti je třeba hledat v psychice. Pacient o sobě často v hloubi duše pochybuje, nevěří si, má pocit, že se o něj okolí nezajímá, že je zbytečný. Když se jeho mysl zaměstná řešením situace kolem „nemoci“, pocítí paradoxně jakousi úlevu. Soustředění se na nemoc navíc přináší i vnější výhody. Především je to péče, kterou hypochondrovi okolí věnuje. Šetrnost, s jakou k němu ostatní přistupují, aby mu nepřitížili, protože je nemocný. Díky tomu může pacient s touto diagnózou manipulovat rodinou nebo třeba zaměstnavatelem. I to je důvod, proč takový pacient často dlouho odmítá pomoc psychiatrů či psychologů a tvrdošíjně se dožaduje péče lékařů zabývajících se tělesnými potížemi. Ke vzniku poruchy také často vede skutečnost, že pacient prožil vážnou nemoc, ať už osobně, nebo u někoho blízkého. Od té doby má strach ze stejné situace a chce jí předejít za každou cenu.


Zaměstnejte tělo

Jedním ze způsobů, které mohou přispět ke zmírnění psychických potíží, je změna životního stylu. Pokud totiž někdo vede činorodý a smysluplný život, obvykle se pak nesoustředí na své fyzické problémy a nezveličuje jejich význam. K pocitu duševní pohody mohou přispět také nejrůznější alternativní terapie jako je tanec, jóga, tai-či a podobná cvičení. Dalším účinnou terapií může být třeba péče o domácího mazlíčka. Nabízí totiž hypochondrovi jinou činnost, než jen myslet na své onemocnění. Navíc zodpovědnost za jiné živé stvoření dává životu pozitivní smysl.


Cesta ven

Pokud je hypochondrie vaším problémem, nestyďte se za to. Vaše psychika prostě jen neznala cestu, jak snížit napětí. Pokud jste toho schopni, zkuste si upřímně přiznat, co vlastně svojí „nemocí“ získáváte. Nejdříve se nechte vyšetřit u praktického lékaře, a pokud nic nezjistí, respektive nezjistí nic zásadního, vyhledejte odbornou psychologickou pomoc.
Nedá se čekat, že byste potíže s hypochondrií zvládli sami. Nezapomeňte, že tělo a duše často mluví jedním jazykem. Když své psychické potíže nevyřešíte, budete se potácet v bludném kruhu.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
20. 2. 2020

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků