I tapety mohou vyvolat migrénu

I tapety mohou vyvolat migrénu
Bolí vás hlava? Dejte si pozor na zářivé světlo a barvy. Trápí vás migréna? Změňte své pracovní a domácí prostředí. Co může za nevolnost, poruchy vidění a jednostrannou, pulzující bolest hlavy? Stres, změna počasí, nedostatek spánku, a také řada věcí, které by vás možná ani nenapadla, jako například bíločerné dlaždice na podlaze.

Migréna není jen obyčejná bolest hlavy, jde o několikahodinový záchvat, který probíhá v různých fázích a vyznačuje se četnými příznaky, včetně pulzující jednostranné bolesti hlavy, nevolnosti a zvracením. Když bolesti odezní, nemocný se cítí unavený, nemá chuť k jídlu a nemůže se soustředit. Migrénou trpí 20 % žen a 7 % mužů.

Pokud jste náchylní k bolestem hlavy, měli byste si vedle běžně známých spouštěcích faktorů - psychického vypětí, změny počasí, nedostatku nebo naopak nadbytku spánku či příjmu některých druhů potravin - dávat pozor také na to, jaké barvy a vzory vás doma či na pracovišti obklopují. Velká část osob trpících migrénou (32–40%) je totiž citlivá na světlo, zejména jeho ostrost, záři, blikání, a také na jasnost barev a vzorů, které mohou velmi rychle vyvolat záchvat migrény.


Nebezpečné vzory a barvy:


Záchvat migrény mohou u některých jedinců vyvolat i blikající světla či oslnění. Existují způsoby, jak eliminovat jejich vliv prostřednictvím malých změn v domácnosti i na pracovišti:
 


U lehkých a méně častých záchvatech migrény je vhodné léčit léky proti bolesti. Neléčená migréna totiž spontánně odezní až po 4–72 hodinách, po nichž následuje ještě tzv. postdromální fáze, kdy je nemocný po odeznění bolesti často unaven a trpí nechutí k jídlu a poruchami koncentrace.

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
21. 2. 2017