zapomenuté heslo

Jak na cestovní trombózu: vyzkoušejte kompresivní terapii

Jak na cestovní trombózu: vyzkoušejte kompresivní terapii
Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými přesuny, které nás čekají, než se ocitneme ve vysněné destinaci. Dovolenou nám ale může překazit cestovní trombóza – jak jí předejít? Nejlépe vhodnou kompresivní terapií.

Mezi potřebné a nepostradatelné věci jsme jistě pečlivě sbalili cestovní lékárničku a vybavili se léky proti bolesti, průjmu, alergii. Dobrodružnější povahy se nechaly před cestou řádně očkovat, přibalily tablety k dezinfekci vody a tak se zdá, že v oblasti zdraví se není čeho obávat a dovolená může v klidu vypuknout.

Koho by napadlo, že zdravotní problémy mohou nastat už během cesty? Že by dovolená mohla skončit ještě dříve, než začala? To, co jsme zažili naposledy s malými dětmi, které spolehlivě umí svojí nemocí překazit prázdninové plány, se může zopakovat. Tentokrát ale nepůjde o neštovice nebo virózu, nás dospělé může zaskočit cestovní trombóza. Může, ale také nemusí, pokud budeme dobře informováni a připraveni. Pojďme se tedy podívat na některá základní fakta.

Cestovní trombóza je označení pro komplikace oběhu krve v žilním systému. Jednoduše tedy při cestování může dojít k tomu, že krev nám v těle nebude obíhat tak plynule jak má. Pokud tedy zrovna nepatříte k těm, kteří cestují pěšky s batohem, tito cestovatelé se trombózou rozhodně trápit nemusí. Většina ale využije k přesunu nějaký dopravní prostředek a tam už nás cestovní trombóza může potkat snadněji. Nejčastěji vznikají problémy při cestování letadlem, při tzv. transkontinentálních letech. Není nutné přeletět hned několik kontinentů, v praxi se jedná o lety delší než zhruba 5 hodin. Ačkoliv je cestovní trombóza spojená s leteckou dopravou, ve skutečnosti nás může postihnout v jakémkoliv dopravním prostředku, vlastní automobil nevyjímaje.

Pokud se oběh krve v žilách zpomalí, může dojít ke vzniku krevní sraženiny a ucpání některé z hlubokých žil. Krevní sraženina může také nějakou dobu po těle cestovat a usadit se daleko od místa svého vzniku. Taková sraženina se nazývá „vmetek“ protože je zkrátka krevním oběhem „vmetena“ např. do plic a způsobuje závažný stav označovaný jako plicní embolie.

Při dlouhém cestování v kabině letadla se setkává několik rizikových faktorů, které se podílejí na vzniku tohoto závažného, život ohrožujícího stavu. Za všechny můžeme zmínit:

  • menší obsah kyslíku v kabině – na tuto skutečnost zareaguje naše tělo tak, že rozšíří krevní řečiště (cévy se „povolí“), aby mohlo protéci více krve. Žilní návrat krve směrem k srdci je tedy obtížnější.
  • sedadla v letadle nám neumožňují téměř žádnou jinou polohu než skrčené nohy a podsazenou pánev, zvláště když během letu klimbáme. Dojde tak k utisknutí pokoleních žil a žil malé pánve a poklesu svalového napětí
  • Málo pijeme, pohyb je omezený stejně jako možnost regulace tělesné teploty

 

Kromě toho má každý z nás více či méně rizikových faktorů, které si již na dovolenou „veze“ z domova, jako je třeba nadváha, kouření, hormonální léčba, prodělané žilní záněty apod. Je zřejmé, že tyto situace nastávají i v autobuse, vlaku či autě.

Trombóza se ohlašuje některým z následujících příznaků a co je důležité, nemusí to být během cesty nebo krátce po opuštění dopravního prostředku. S následky dlouhého cestování se můžeme setkat dokonce i dva týdny po cestě, kdy už nás ani tato spojitost nemusí napadnout.

  • Pálení kůže a bolest a pocit horka v místě ucpání
  • pocit nedostatku kyslíku a obtížné dýchání


Jak jsme si již řekli v úvodu, je důležité o rizicích vědět a tím pádem zvolit i vhodnou prevenci. Jedině tak uděláme pro nerušenou dovolenou maximum. Cestování autem je v tomto případě ve výhodě, protože si rytmus cesty a zastávek můžeme volit sami. V ostatních dopravních prostředcích je to téměř nemožné a tak nezbývá než se zaměřit na:

  • protahování končetin a kotníků krouživými pohyby během cesty, ideálně krátká chůze v uličce
  • přijímání dostatku tekutin
  • výběr pohodlného cestovního oblečení – bez opasků, gum, pozor na těsné ponožky a spodní prádlo


Vynikajícím pomocníkem nám jsou kompresivní punčochy, které spojují několik preventivních opatření dohromady a jsou cenově dostupné a nenápadné. Pro jinak zdravé jedince je ideální tzv. I. kompresní třída, která zajišťuje dostatečnou oporu žilní stěny během cestování a podporuje plynulý oběh krve, bez nebezpečného městnání v dolních končetinách. Pro zvýšení účinku můžeme punčochy nosit již den před cestou a jeden až dva dny po cestě. Cestovní lékárničku můžeme tedy doplnit i o tento zdravotnický prostředek, který na rozdíl od léčivých přípravků, odvede dobrou službu i opakovaně a bez nežádoucích účinků. Jedním z takových prostředků jsou cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310.

KP
Foto: Avicenum
18. 8. 2017
 hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

buvol
BUVOL - voda


DoporučujemePoslední drby

radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...
heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook