zapomenuté heslo

Jak na mykózu na nohou

Jak na mykózu na nohou
Mykotická infekce je známým strašákem veřejných koupališť a společných sprch. Chytit se dá snadno také z půjčeného ručníku, obuvi a ponožek, ze sdílených lehátek nebo od nemocného zvířete. I přes důkladnou prevenci se s tímto nepříjemným problémem může setkat kdokoliv. Poradíme vám, jak ho řešit.

Co byste měli vědět o mykóze

Mykóza se drží se na sliznicích a v kožních záhybech, na nohou především v meziprstí, a postihuje také nehty. Původcem tohoto kožního onemocnění jsou mikroskopické houby, nejčastěji kvasinka Candida albicans. Jejich zárodky zůstávají obsažené v odpadlých kožních šupinách postiženého člověka nebo zvířete, a jakmile se dostanete do kontaktu s předměty, které užíval, nákaza může být na světě. Nejrizikovější je vlhké prostředí, v němž se plísním dobře daří, tedy dřevěné podložky, dlaždice ve sprchách a okolí bazénů, podlahy ve sprchách… Máte-li na nohou drobná poranění či prasklinky na kůži, pravděpodobnost, že se s mykózou setkáte, se zvyšuje.


Příznaky mykózy

Mezi symptomy mykotické infekce patří červená kůže, otoky a drobné kožní výrůstky objevující se mezi prsty. Nejdříve si ale asi všimnete nepříjemného svědění, které je častým průvodním jevem tohoto onemocnění. Změny na nehtech jsou pozorovatelné jak na jejich barvě, tak na lesku a struktuře. Napadené nehty bývají nažloutlé, hrubé či zdeformované a mohou se také třepit. Jelikož se jedná nejen o zdravotní, ale také kosmetický problém, hlavně ženy se jím velice trápí.


Je samoléčba možná?

Zbavit se dermatomykózy na nohou může být velmi zdlouhavý proces, nicméně možnosti v podobě kvalitních roztoků, krémů či laků existují. Léčba vyžaduje pravidelné ošetřování a trvá minimálně deset dnů, u pokročilejší infekce se však někdy táhne celé měsíce. Důležité je započít s ní včas, plísně se totiž rády šíří z postižených nehtů na okolní kůži a naopak. K oblíbeným přípravkům, které doporučuje řada dermatologů, patří protizánětlivý sprej Fresh Fingers. Jedná se o hypoalergenní, volně dostupný výrobek, který můžete používat i bez doporučení lékaře. Již po prvních aplikacích zmírňuje nepříjemné svědění a časem odstraní veškeré příznaky mykózy.

A jeho tajemství? Kombinace účinných látek, mezi něž patří climbazole, patentovaná látka zmírňující tvorbu kvasinek, antiseptikum farnesol, vitamín E a voňavý mátový olej, který zmírňuje negativní změny na kůži a dodává přípravku charakteristickou vůni. Vyzkoušet ho můžete i jako prevenci.

Připravila: Katka
Foto: iStock
11. 6. 2019hodnotit 1 2 3 4 5

Napište redakci

Rewrite letters from the image.
 

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

krysa
KRYSA - krysa


DoporučujemePoslední drby

radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...
heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook