zapomenuté heslo

Jak postupovat, když vám zemře někdo blízký

Jak postupovat, když vám zemře někdo blízký
Úmrtí blízkého je bolestivým okamžikem pro každého člověka. Spousta lidí nemá v této situaci myšlenky na řešení praktických záležitostí, jsou ale chvíle, kdy nemáte na výběr a musíte se chopit potřebného papírování. Je proto dobré mít jasný a přehledný návod, který vám v takové chvíli pomůže. Právě takový plán jsme pro vás připravili.

Co dělat jako první

Pokud zemřel člověk v nemocnici nebo ve zdravotnickém zařízení, pak ohledání zemřelého zajišťuje jejich personál, který také volá pohřební službu. Na vás pak je vyzvednutí osobních věcí a domluva pohřbu s pohřební službou. Nezapomeňte, že není vaší povinností sjednat pohřeb v pohřební službě, kde se zemřelý nachází, ale můžete si jej objednat i kdekoli jinde. V případě, že úmrtí nastalo doma nebo mimo nemocnici, je třeba zavolat praktického lékaře nebo záchrannou službu. Lékař vyplní ohledací list a vy poté zavoláte pohřební službu, která zajistí odvoz zemřelého. Pokud není v blízkosti žádný příbuzný, pak dočasné uložení pohřební službou zajistí policie nebo lékař.


Objednání pohřbu

K objednání pohřbu budete potřebovat několik dokumentů: občanský průkaz zesnulého, rodný a oddací list zesnulého (pokud jsou tyto dokumenty k dispozici), oblečení pro zesnulého a váš vlastní občanský průkaz. Pro sjednání pohřbu není třeba potvrzení o úmrtí. Pohřební služba vám poté poskytne další informace o smutečním rozloučení nebo variantách pohřbů. Některé z pohřebních služeb, jako jsou například pohřební služby v Praze, vám dokonce pomohou také s odhlášením zdravotního pojištění, důchodu, zajištěním květin a další náležitosti podle vašeho přání.


Papírování

Po úmrtí vás bude čekat také další papírování. Nejprve byste měli zajít na matriku příslušného obecního úřadu, kde odevzdáte občanský průkaz zemřelého, kopii rodného a oddacího listu. Ohledací list na matriku pošle lékař. Na zdravotní pojišťovně odevzdáte zdravotní průkaz, případnou vojenskou knížku na vojenské správě.


Na co máte nárok?

Pokud je zesnulým manžel/manželka, druh/družka nebo dítě, má zaměstnanec nárok na tři dny placeného pracovního volna. V případě úmrtí rodičů, sourozenců, prarodičů, tchána/tchýně, švagra/švagrové, snachy/zetě máte nárok na jeden den placeného volna. Pokud pohřeb zařizujete, dostanete den navíc. To samé platí u vzdálenějších příbuzných s podmínkou, že v době úmrtí s vámi žili v jedné domácnosti.

Za určitých podmínek máte také nárok na pohřebné v pevné hodnotě 5 000 Kč, a to v případě, že vypravujete pohřeb rodiči nezaopatřeného dítěte nebo nezaopatřenému dítěti s trvalým pobytem na území ČR. O tento příspěvek můžete žádat na Úřadu práce. Pokud máte nárok na vdovský nebo sirotčí důchod, čeká vás cesta na správu sociálního zabezpečení. Tam vám poskytnou všechny potřebné informace. K žádosti budete potřebovat: občanský průkaz, originál oddacího listu, úmrtní list, poslední výměr důchodu manžela/manželky a také pozůstalého.

Připravila: Katka
Foto: Pohrebpaegas.cz
22. 2. 2017hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

vlk
VLK - země


DoporučujemePoslední drby

radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...
heluska
DOTAZ
Kde jsou výherci soutěží?

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook