zapomenuté heslo

Kdo vám dal do vínku vybarvení očí?

Kdo vám dal do vínku vybarvení očí?
Zajímá vás, jak vzniká vybarvení vašich očí? Která část oka je pak z tohoto pohledu nejdůležitější? A zda se může barva v průběhu života měnit? Čtěte dál a dozvíte se to!

Mezi nejběžnější barvu očí patří hnědá, v menší míře pak zelená, modrá, dále šedá a různé odstíny nebo kombinace všech jmenovaných. Každému z nás se líbí něco jiného, avšak málo platné – co vám jednou příroda nadělila, nelze přirozenou cestou změnit.
 

Dědictví po předcích

Obecně se má za to, že barvu očí získáváme výhradně po svých rodičích, ale k nim je třeba ještě připočítat i vliv našich dalších předků. Geny, které jsme po předcházejících generacích zdědili, se promíchají a díky nim jsou oči určitým způsobem zbarvené. Ovšem ani vědci dodnes neodhalili tajemství všech genů, které to mají na svědomí. „Dědičnost barvy očí je totiž polygenní – to znamená, že genů pro barvu v těle je velké množství a všechny se vzájemně sčítají,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.
 

Jako duha

Když se bavíme o barvě očí, myslíme právě duhovku - část oka, která obklopuje zornici. Z praktického hlediska je velmi důležitá, protože koriguje průnik světla okem. A právě duhovka obsahuje hodně pigmentu (barviva zvaného melanin) a její vybarvení určuje právě množství a hloubka uložení tohoto barviva. Například když má duhovka hojně pigmentu na přední i zadní straně, výsledkem je hnědá až hnědozelená barva, naopak obsahuje-li málo pigmentu nebo pigment na povrchu vůbec nemá, s největší pravděpodobností budete mít oči modré, případně šedomodré. Ale to stále není vše - konečný odstín ještě ovlivňují vlákna duhovky, tedy jejich velikost, hustota a uspořádání (pigment je ve formě hrudek, které pokrývají duhovková vlákna). A své přidává i samotná práce duhovky; podle toho, jak se smršťuje a roztahuje, se mění rozložení pigmentu.
 

S čím se narodíme

Víte, proč se většina bělošských dětí rodí se šedomodrou duhovkou? Tehdy totiž duhovka ještě nemá skoro žádný pigment, ten se vyvíjí až v průběhu prvních let. „V šesti měsících už je většinou patrné, jaké oči bude dítě mít, v jednom roce hustota melaninu představuje asi 50 procent hustoty dospělého člověka, a ustálí se asi ve 3. roce života dítěte. Pro zbytek života pak barva očí zůstává stejná,“ říká MUDr. Kristina Vodičková z oční kliniky NeoVize. Samozřejmě i v dospělosti se můžete setkat s drobnou změnou barvy, kdy se oči zdají být světlejší, nebo naopak tmavší. Jste-li zdraví, jde spíše o optický klam, způsobený třeba oblečením.
 

Kdy se oči mění?

Pokud vás třeba postihl šedý zákal a neléčíte se, v pokročilém stádiu nemoci dojde ke změně barvy. „Avšak nikoli na duhovce; mění se zbarvení zorničky z černé na šedou, zažloutlou nebo až bílou. Nehezké zašednutí oka v zornici lze odstranit nejběžnější operací v očním lékařstvím – šedého zákalu (katarakty). Ta vylepší nejen vzhled oka, ale hlavně zrak. Skutečnou změnu barvy duhovky můžou ovlivnit některé oční choroby, například v důsledku zánětu duhovky se její barva může změnit na zelenavou. Dále působí některé oční kapky – určitá antiglaukomatika (kapky proti zelenému zákalu) mají na svědomí při dlouhodobém používání zhnědnutí původně modrých očí,“ uvádí příklady z praxe MUDr. Lucie Valešová. Z pohledu zdravotního tedy jde o oční choroby, případně o úraz oka. 

Tak nezapomeňte – pokud by vaše oko náhle začalo měnit barvu, nechte si ho zkontrolovat očním lékařem, abyste co nejdříve podchytili případné onemocnění.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
1. 3. 2021hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook