zapomenuté heslo

Klimakterium nemusí být strašákem!

Klimakterium nemusí být strašákem!
Dříve či později čeká přechod na každou z nás. Je to období, které ženy vnímají spíše negativně, protože bývá často spojeno s nepříjemnými psychickými a fyzickými potížemi. Proč tomu tak je a existuje vůbec nějaké řešení? Nebo musíme přechod prostě „nějak přetrpět“?

Naše tělo je zvyklé na pravidelně se opakující přísun pohlavních hormonů. V určitém věku však přichází chvíle, kdy se jejich produkce ve vaječnících začíná snižovat. Nakonec jich tělo vytváří už tak málo, že vzniká jejich nedostatek a v té chvíli začíná přechod nebo chcete-li klimakterium, při kterém dochází nejprve k poruchám menstruačního cyklu. Ten může být nepravidelný, menstruace trvají různě dlouho a mají různou sílu. Kolísající hladiny hormonů však mají na svědomí i další nepříjemné fyzické obtíže. Mezi nejčastější patří návaly horka, napětí, slabost. Často se objevuje kolísání krevního tlaku provázené bolestmi hlavy, pocity malátnosti či únavy, podrážděnost, nespavost, nervozita a změny nálady. Časté je i přibývání na váze.


Existují řešení

Pro řešení klimakterických projevů jsou možné v zásadě dvě cesty. Hormonální léky, které vám předepíše lékař, ale nemusí být z mnoha důvodů vhodné pro každou ženu. Variantou jsou doplňky stravy s extrakty z bylin obsahujících fytoestrogeny – rostlinné hormony velmi podobné našim přirozeným estrogenům. Jejich bohatým zdrojem jsou například semena lnu setého a jetele lučního. Fytoestrogeny se v těle nekumulují, takže je můžete užívat dlouhodobě.


Důležitá je i životospráva

To, jak se budeme v období přechodu cítit, můžeme hodně ovlivnit i svým životním stylem. Neměli bychom zapomínat na pravidelný pohyb a vhodnou životosprávu. Tělu prospěje dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a vydatný pitný režim. Vyvarovat bychom se měli tučných a ostrých jídel a kouření. Na minimum se doporučuje omezit konzumaci kávy a alkoholu. 

Text: Zuzana
Foto: archiv
6. 1. 2021hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovat

DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook