zapomenuté heslo

Lidské papilomaviry: proč jsou nebezpečné?

Lidské papilomaviry: proč jsou nebezpečné?
Také se označují jako HPV viry, o nichž je známé, že se s nimi v průběhu svého života setká snad každý člověk, kterému není cizí slovo sex. To by jistě nebyla žádná tragédie. Na co si tedy máme dát pozor?

Podle Světové zdravotnické organizace jsou HPV viry aktuálně nakažené asi dvě třetiny sexuálně žijící populace. Hlavní problém je však v tom, že tyto viry způsobují genitální bradavice.


Proč tak vadí, když nejde o život

Tyto nezhoubné útvary objevující se zejména v oblasti genitálií a rekta skutečně nejsou smrtelné, „jen“ více či méně nepříjemné. Avšak podle jedné dánské studie právě genitální bradavice můžou být předzvěstí jiných, mnohem vážnějších a život ohrožujících chorob, jako jsou rakovina čípku nebo HIV. Právě to je důvod, proč by každý člověk při sebemenším podezření na nákazu HPV viry měl navštívit lékaře.

Ne vždy bolí

Zatímco někteří pacienti si stěžují na vizuálně výrazné projevy choroby, která se rovněž může připomínat pálením, svěděním či třeba bolestivostí, jiní genitální bradavice v podobě malých pupínků barvy kůže téměř nepozorují. Což je rovněž zrádné, protože postižený člověk mnohdy ani neví, že je nemocný. A potřebuje léčbu.
Podle dermatoveneroložky prof. MUDr. Jany Hercogové by za odborníkem měl zajít každý, kdo má byť i jen podezření. Jen tak totiž může zabránit dalšímu šíření bradavic.

Proč jsou ještě zrádné

Většina lidí, kteří jsou nakažení, nemívají žádné projevy; patří jen mezi přenašeče viru. Což ale neznamená, že se u nich časem choroba nemůže projevit. Právě v tom je nemoc zrádná - nebezpečí hrozí dokonce i deset let od momentu, kdy došlo k nákaze. A pak stačí jeden či více spouštěčů (stres, oslabená imunita, rodinné neshody…), a najednou je na světě.

Raději zbytečně, než vůbec

Odhodit stud a objednat se k lékaři je často velice těžké, avšak jiná správná cesta není. Léčba genitálních bradavic sice není žádná radost, ale existuje. Je však třeba smířit se s tím, že zrádný vir z těla nikdy nevymizí.
A když vám lékař sdělí, že vaše obavy byly zbytečné, a jste zdraví? Pak zmůžeme jen blahopřát!

Připravila: Marcela
Foto: iStock
19. 7. 2018hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook