zapomenuté heslo

Maminky po porodu – co jim pomůže?

Maminky po porodu – co jim pomůže?
Zatímco těhotenství a samotný porod řeší budoucí maminky mnohdy do detailu, ne vždy se zamýšlí i nad dobou poté. Přitom zkraje stačí mít hlavně informace a kontakty a rovněž je důležité nebýt na všechno sama.

Porodní asistentka Hana Šimánková z firmy Graviditas vám nyní poradí, na co by čerstvé maminky měly raději myslet předem.

Když schází informace

Hodně žen si neplánuje poporodní dobu s tím, že se uvidí, jak se budou cítit, zda bude miminko prospívat a podle toho zařídí vše ostatní. Jenže pak jsou maminky bez informací lidově řečeno jako tělo bez ruky – chybí jim zkrátka připravenost. A v dnešní době, kdy manželé a partneři tráví spoustu času v práci (v horším případě pánové vůbec chybí), maminky často bývají s malým děťátkem řadu hodin doma samy. Výsledkem je sociální izolovanost a také obavy, zda se o své miminko dobře starají. Popovídat si samozřejmě můžete se svými kamarádkami, jenže co v případě, když se jejich dobře míněné rady rozcházejí?

Mateřská centra a jiná zařízení

Ideální cesta? Podělit se o své starosti i radosti se stejně orientovanou skupinou žen. Proto vám prospěje komunikace s dalšími maminkami, nejlépe na některé organizované aktivitě. Díky tomu váš den získá větší náplň a vy kromě pohybu ještě kontakt s maminkami, které mají přibližně stejně staré děti. A tak si snadno porovnáte, zda se vaše miminko chová podobně jako ostatní děťátka. Mnohdy právě na těchto setkáních zejména poblíž bydliště můžete najít i novou kamarádku, se kterou budete společně chodit na procházky nebo plánovat i jiné aktivity.

Cvičení s dětmi i bez nich

Jednou z možných aktivit je právě pohyb, ostatně pravidelné cvičení je důležité i z pohledu poporodní rehabilitace. A proč cvičit i s miminkem? Společně trávíte čas v místě, kde vás nerozptyluje jako doma třeba prádlo v pračce, příprava večeře nebo jiné povinnosti. Cvičení pomáhá dítěti rovněž v rozvoji psychomotoriky. Navíc správně vedené cvičení pro rodiče a batolata nabízí ve cvičební hodině také pauzu, během níž si miminka mají šanci odpočinout a maminky mezitím můžou cvičit podle sebe. Mnohé kurzy však poskytují i pohlídání dětiček během doby, kdy maminky cvičí.

Kdy začít pracovat

Věková hranice prvorodiček se stále posunuje, dnes už není výjimkou pětatřicetiletá nebo starší maminka. Právě ženy v tomto věku mají určité pracovní zkušenosti a mnohé nepočítají s tím, že je po porodu čeká několikaletá přestávka. Což si ostatně většina z nás nemůže dovolit nejen z důvodu „přetržení pracovní nitě“. Jenže univerzální a pro všechny obecně platná odpověď na otázku, kdy je vhodné začít pracovat s ohledem na správný vývoj děťátka, neexistuje. Jednodušší situaci mají ženy, které mohou pracovat z domova, a regulovat si čas na dítě, rodinu i práci operativně. Vždy ale je třeba tyto organizační věci řešit předem, zejména jste-li zaměstnankyně, nikoliv „dámy svého času“.

Zapojte partnery

Na zmiňované pohybové kurzy můžou chodit s miminkem místo maminek tatínkové, což prospěje nejen fyzičce, ale i jejich vzájemnému vztahu. Mnozí tatínkové rovněž pomáhají při koupání a někdy i při přebalování. Jen je k tomu musíte vést předem – co je pro jednoho samozřejmost, na to se druhý může dívat odtažitě. I tady platí: partnera zapojte co nejdříve v době těhotenství. Chtít okamžitou pomoc a péči po muži až v momentě, kdy je dítě na světě, je tak trochu bláznovství.


Připravila: Marcela
Foto: iStock
25. 8 . 2020hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook