Přibližně každý desátý občan České republiky se potýká se zdravotním postižením, které mu v různé míře komplikuje vstup nebo dlouhodobé udržení se na pracovním trhu. Od roku 2004 zákon stanovuje právo těchto lidí požádat Úřad práce ČR o pomoc při překonání zdravotní bariéry prostřednictvím tzv. „pracovní rehabilitace“.
Jedná se o specifický nástroj aktivní politiky zaměstnanosti. V rámci této pomoci si lidé mohou nechat odborně posoudit funkční pracovní potenciál prostřednictvím tzv. „ergodiagnostického vyšetření“. Vyšetření provádí specializované zdravotnické zařízení, které v součinnosti s Úřadem práce ČR zhodnotí a následně vypracuje doporučení pro pracovní uplatnění, tzv. pozitivní pracovní rekomandaci. Zjednodušeně řečeno – klient získá podrobnou informaci o tom, co s ohledem na svůj zdravotní stav dělat může, nikoliv pouze to, co nesmí.
Ergodiagnostika je diagnostika psychosensomotorických funkcí k možnosti zaměstnání. Provádí ji individuální interprofesionální rehabilitační tým ve složení: lékař, fyzioterapeut, ergoterapeut, psycholog, logoped, zdravotní sestra, speciální pedagog event. protetik. Tým určuje obecné funkční schopnosti k práci a facilitující prostředky, pomůcky které jsou nezbytné k zařazení do zaměstnání. Před ukončením ergodiagnostiky se tvoří závěrečná zpráva na základě rehabilitační konference všech členů týmu. Závěrečná práce se poskytuje i Úřadu práce ČR, který v návaznosti na tyto závěry sestavuje v součinnosti se žadatelem o pracovní rehabilitaci individuální plán pracovní rehabilitace.
V letech 2004 – 2008 vzniklo v České republice díky projektu Rehabilitace – aktivace – práce (RAP) prvních šest ergodiagnostických pracovišť. Pouze pro srovnání uveďme, že v sousedním Německu mohou občané s disabilitou využívat těchto služeb ve více než 300 zařízeních. Více informací najdete na www.pracovnirehabilitace.cz.
Projekt PREGNET - „Regionální sítě spolupráce v pracovní rehabilitaci“
Seminář Hodnocení funkčního pracovního potenciálu osob se zdravotním postižením je součástí systémového individuálního projektu MPSV ČR „Regionální sítě spolupráce v pracovní rehabilitaci“ (zkr. PREGNET).
Účelem projektu je podpořit rozvoj systému pracovní rehabilitace v České republice formou regionálních sítí spolupráce jako komplexního nástroje aktivní politiky zaměstnanosti při integraci osob se zdravotním postižením (OZP) na trh práce. Projekt také podpoří změnu v posuzování zdravotního stavu OZP z negativní na pozitivní pracovní rekomandaci, která stanovuje okruh funkčních schopností OZP a systém využití jejich disponibilního pracovního potenciálu.
Cílem projektu je vytvoření systému regionálních sítí spolupráce v oblasti pracovní rehabilitace a vytvoření odpovídajících podmínek pro jejich rozvoj v kraji Libereckém, Plzeňském, Středočeském, Olomouckém, Moravskoslezském, Vysočině, Jihomoravském a Zlínském. Projekt tímto naváže na předchozí projekt Společenství EQUAL „Rehabilitace-Aktivace-Práce“, v rámci kterého byl nastaven systém v pěti krajích ČR.
Projekt podpoří aktivní zapojení zaměstnavatelů a organizací pracujících s OZP do procesu jejich začleňování na trh práce, kterým bude umožněn pohyb (dle vývoje zdravotního stavu) mezi různými typy zaměstnání.
Připravila: Zuzana
Foto: iStock
11.3. 2013
Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...
Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...