Medicína

Natrhejte si třešně, prospějete svému zdraví!

Sbírání lístečků

Jsou skvělé do koláčů, knedlíků nebo se dají jíst jen tak čerstvě utržené ze stromu. Kdo by je nemiloval! Třešně chutnají báječně a jejich zrání je předzvěstí léta.

Příroda nám nabízí na výběr několik desítek druhů tohoto kulatého peckového ovoce, které se k nám rozšířilo z Malé Asie. O popularitě třešní svědčí i lidové pranostiky, vzpomeňme si třeba na májové líbání pod rozkvetlými stromy nebo trhání třešňových větviček v prosinci na svátek svaté Barbory. Pro svou lahodnou sladkou chuť jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce. Skrývají v sobě ale také spoustu látek, které prospívají našemu zdraví.


Chutné a zdravé

V třešních najdeme především fruktózu a vitamíny C, A a B. Obsahují také poměrně velké množství organicky vázaného jódu. 100 g třešní obsahuje dokonce doporučenou denní dávku, takže jsou velmi vhodné pro ty, kdo mají nemocnou štítnou žlázu. Dále mají 80% vody, karoten, třísloviny, pektin a kyseliny – citrónovou, vinnou a jablečnou. Nechybí ani minerální látky, především vápníku pro kosti a zuby a pro správnou funkci nervů, železo pro krvetvorbu a dýchání buněk a draslíku, který podporuje vylučování vody z těla. To blahodárně působí na játra a ledviny a působí na snižování krevního tlaku. Konzumace třešní reguluje trávení a zbaví tělo toxických látek. V době, kdy je třešní dostatek, je dobré si dopřát třešňovou kúru. Do jídelníčku na pár dní zařadíme denně kolem 350 g třešní.


Jak léčí?

Pro vaše zdraví jsou přínosem především plody, které na sebe umí vázat škodliviny. Ty se pak z těla snadněji vylučují. Třešně jsou také dobré v boji proti nadváze, mají blahodárný vliv na krásu pokožky a pomáhají proti zácpě. Čerstvé působí také protirevmaticky. Pozor si musíme dávat snad jen na vodu. Všechno bobulovité ovoce totiž rychle kvasí, takže pokud si dopřejete pořádnou porci srdcovek, nezapíjejte je příliš vydatně. Jinak si koledujete o pořádné zažívací problémy. Příznivé léčebné účinky mají také listy. Vyzkoušet můžete třeba odvar, který oceníte zejména, pokud vás trápí revma. Nemocným kloubům zkuste dopřát koupel jednou denně po dobu asi patnácti minut. Používají se i sušené květy. Jsou aromatické, takže je najdeme v různých čajových směsích. Zároveň tlumí i křečové bolesti. Odvary můžeme připravit i ze stopek, které pomáhají zklidnit dráždivý kašel. Třešně využívá i kosmetický průmysl. Podívejte se, možná právě váš krém obsahuje jejich výtažky. Jsou totiž pomocníkem při vyhlazování vrásek, protože ničí škodlivé enzymy, které přispívají ke stárnutí pokožky.


Čerstvé, mražené, kompotované

Jako většina bobulového ovoce, ani tohle nevydrží dlouho čerstvé. Pokud je nespotřebujete do druhého dne na přípravu oblíbených moučníků nebo kynutých knedlíků, mělo by přijít na řadu další zpracování. Skvěle se hodí na přípravu domácího džemu, marmelády nebo kompotů. Dají se i zmrazit nebo vypeckovat a usušit. V tom případě jimi můžeme s úspěchem nahradit rozinky.


100% léčivé účinky třešní

  • Pomáhají při zácpě
  • Jsou pomocníkem v boji proti nadváze
  • Působí protirevmaticky
  • Čistí krev, játra i ledviny
  • Stimulují vyměšování trávicích šťáv a moče


Text: Zuzana
Foto: archiv
8. 6. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Webozdravi.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků