zapomenuté heslo

Oči a makulární degenerace: co mají společného?

Oči a makulární degenerace: co mají společného?
Vyšší věk, špatné složení stravy, ale i kouření nebo opalování – to vše může určitou mírou přispět ke vzniku takzvané věkem podmíněné makulární degenerace. Pokud by se neléčila, hrozí až slepotou. Co s tím? V první řadě je třeba myslet na prevenci.

Zmiňovaná choroba se diagnostikuje u lidí ve věku 50 let a více. Jak se projevuje? „Věkem podmíněná makulární degenerace (dále jen VPMD) je progresivní onemocnění, které postihuje střední část sítnice a způsobuje postupnou ztrátu centrálního vidění,“ uvádí MUDr. Ivan Fišer, primář vitreoretinálního centra Evropské oční kliniky Lexum.

Choroba dvou tváří

Dodnes není stoprocentně jasné, proč vlastně VPMD vzniká. Přesto lékaři v průběhu času potvrdili, že na vzniku této choroby se kromě genetických dispozic může podílet například vyšší věk, cévní onemocnění, stravovací návyky, působení slunečních paprsků a jiné.


VPMD má dvě formy: suchou a vlhkou.

  • Suchá je častější a projevuje se rozostřením zraku.
  • Méně častá vlhká forma je progresivnější a pokud se neléčí, hrozí ztráta zraku.

Právě to je dostatečně pádný důvod k tomu, abyste nepodceňovali prevenci a raději už ve věku 45 let a výe pravidelně navštěvovali očního lékaře. I když si myslíte, že vidíte jako rys a k návštěvě specialisty není důvod.

Co potvrzují statistiky

  • VPMD má na svědomí téměř 9 procent příčin slepoty v důsledku onemocnění oka (pozor – častější výskyt je právě ve vyspělých zemích, zde jde až o 50 procent případů slepoty souvisejících s nějakým onemocněním).
  • Častěji postihuje ženy.
  • Zatímco u lidí středního věku je riziko choroby asi dvouprocentní, u dospělých starších 75 let se zvyšuje téměř na 30 procent.

Léčebné možnosti

„Léčba VPMD spočívá v podávání nitroočních injekcí protilátek proti růstovému faktoru. Preparáty používané v posledních 8 letech mají maximální účinnost při měsíční frekvenci podávání. Dostávat do oka injekce každý měsíc však není příjemné, navíc je zatížené určitou mírou rizika. Proto oftalmologové i pacienti uvítali, že se v ČR v letošním roce připravuje nová možnost léčby,“ uvádí MUDr. Fišer.

(Nejen) jídlem k lepšímu vidění

  • Abyste měli oči úměrně svému věku co nejdéle v dobré kondici, pomůže vám také pestrý jídelníček bohatý na zeleninu a ovoce. Pochutnejte si na antioxidantech (vitamíny C či E), minerálech (například selen, zinek) i karotenoidech.
  • Znovu opakujeme – myslete na prevenci. Když se choroba zachytí včas a bude se správně léčit, zvyšují se i vaše šance na zachování zraku.
  • Pokud se toto onemocnění ve vaší rodině už vyskytlo, měli byste se zajímat o analýzu DNA. Odborník připomíná, že pomocí jednoduchého odběru buněk z ústní sliznice si lze nechat vyšetřit svou DNA a na základě detekce poškozených genů se pak dozvíte, zda je u vás vyšší pravděpodobnost vzniku této choroby.

 

Připravila: Marcela
Foto: Bayer
14. 6. 2017
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook