Cestování slibuje nevídané zážitky, které si budeme uchovávat v paměti po dlouhá léta. Mnohým z nás ale nestačí tradiční evropské destinace a míříme dále. Ostatně stačí zmínit například Thajsko, kde dnes u lidé tráví svou dovolenou poměrně běžně. A samozřejmě nejen tam. Ovšem čím exotičtější destinace, tím spíš je třeba předem se chránit proti případným chorobám. A právě v tom pomůže očkování.
„Očkování při cestách do exotických zemí velmi doporučuji i přesto, že nejsou většinou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Investovat do snížení rizika onemocnění se určitě vyplatí a ušetří vám mnoho strastí při onemocnění a i finančních prostředků spojených s budoucí léčbou. Důležité je také upozornit na to, že mnohá očkován trvají několik měsíců a je proto potřeba vyhledat odbornou pomoc včas před cestou,“ uvádí MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA. náměstek pro zdravotní pojištění MZ ČR.
Očkování se dělí na povinné (žlutá zimnice, meningokokové infekce), doporučené (virová hepatitida A a B, břišní tyfus, meningokokové infekce, cholera, vzteklina, japonská encefalitida), pravidelné (tetanus, pertuse, difterie, poliomyelitida, spalničky, zarděnky a jiné) a speciální (chřipka, pneumokokové infekce, plané neštovice). Obecně platí, že očkování ze skupiny povinných obvykle provádí centra cestovní medicíny, jejich přehled najdete na internetu; nezřídka se nacházejí také v řadě nemocnic. Kvůli většině ostatních očkování lze zajít i za svým praktickým lékařem.
Nemoci jsou jako lidé, také se můžou stěhovat. Nabízíme vám příklady některých chorob a místa, kde je lépe se nechat očkovat (v některých případech to konkrétní země dokonce vyžadují).
V tomto případě sice neexistuje očkování, zato existuje poměrně reálné riziko nákazy v mnoha zemích tropů a subtropů. Ostatně jen v ČR se každým rokem registruje 20 až 30 lidí s tímto onemocněním. Protože v krajním případě může hrozit až smrt, každý zodpovědný turista by měl 4 až 6 týdnů před cestou zajít za svým lékařem. Ten mu poradí optimální antimalarické přípravky a ochranné prostředky zamezující poštípání komárem. Co je dobré vědět? Antimalarické léky se doporučují doslova " na míru" - s ohledem na váš zdravotní stav, věk, roční období, v němž cestu plánujete, místo, kam konkrétně míříte, i otázku aktuálního rizika nákazy.
Připravila: Marcela
Foto: iStock
31. 7. 2014
Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...
Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...