zapomenuté heslo

Pomůcky na inkontinenci netřeba vždy hradit z vlastní kapsy

Pomůcky na inkontinenci netřeba vždy hradit z vlastní kapsy
Jakoby nestačilo, že inkontinence lidi handicapuje už sama o sobě, navíc ještě musí řešit i otázku finanční – úhradu za speciální pomůcky. Víte, co může hradit zdravotní pojišťovna?

Rozlišujeme například inkontinenci stresovou, dále urgentní, tyto dvě se rovněž někdy kombinují, případně pak i reflexní (v důsledku neurologického onemocnění nebo poranění mozku). Vždy je však třeba inkontinenci aktivně řešit a neschovávat se s ní do kouta.

Zjistili jste problém?

A neznáte nikoho, kdo rovněž trpí inkontinencí, nebo se jen stydíte zeptat? Pak vězte, že existují tyto běžné inkontinenční pomůcky:
- vložky,
- vložné pleny,
- plenkové kalhotky (s lepítky, nebo natahovací),
- podložky do postele.
Pokud si pomůcky budete kupovat „ze svého“, je jen na vás, čemu dáte přednost, případně je můžete i kombinovat. Zvažujete-li však jejich úhradu zdravotní pojišťovnou, zde jsou mantinely jasně dané.

Kdo může inkontinenční pomůcky předepsat?

Nejprve je třeba stanovit stupeň inkontinence, rozlišují se tři kategorie s ohledem na mimovolný únik moči za dobu 4 hodin:
- I. stupeň neboli lehká inkontinence (nad 50 m a do 100 ml)
- II. stupeň neboli střední inkontinence (100 až 200 ml)
- III. stupeň neboli těžká inkontinence (nad 200 ml)
A kdo určuje, kam patříte? Praktický nebo odborný lékař, například neurolog, urolog, gynekolog či geriatr. A to zpravidla na základě výsledků potřebných vyšetření.

Na co máte nárok?

Níže uvádíme, co je možné získat v rámci jednoho měsíce.
V případě lehké inkontinence lze na předpis pořídit maximálně 150 kusů vložek a to do 450 Kč. U střední inkontinence se předepisují vložné pleny – opět jde maximálně o 150 kusů a to do částky 900 Kč. Pro těžkou inkontinenci jsou určené plenkové kalhotky; i zde platí pravidlo maximálně 150 kusů, přičemž zdravotní pojišťovna je uhradí do částky 1700 Kč.
Doporučujeme: Z pohledu praxe je pro vás zásadní údaj o maximální finanční úhradě. Ostatně zjistíte to sami, když si jen porovnáte ceníky nejběžnějších značek těchto produktů.

A co ty podložky?

Další pomůckou, kterou lze získat na předpis, jsou absorpční podložky o velikosti od 40 cm x 60 do 60 cm x 90 cm. Měsíčně byl stanovený limit maximálně 30 kusů, přičemž 75 procent ceny hradí ZP, 25 procent vy. A když potřebujete více pomůcek, ať už vložek, plen nebo kalhotek či podložek ? Pak si musíte ty zbývající doplatit ze svého.

Co je třeba ještě vědět?

Zatímco otázka věku nebo pohlaví nehraje v předepisování poukazů na inkontinenční pomůcky žádnou roli, otázka míry postižení je naopak zásadní. Prakticky to znamená, že pomůcky určené pro různé stupně inkontinence se nedají kombinovat nebo snad nahrazovat - pokud patříte například do druhého stupně, lékař vám nepředepíše plenkové kalhotky určené pro třetí stupeň a tak podobně. Něco jiného je ovšem nabídka výrobků v rámci daného stupně, kterých existuje celá řada a ty už samozřejmě kombinovat lze.

Kde je lze pořídit?
Inkontinenční pomůcky prodávají obchody se zdravotnickými potřebami a některé lékárny, které rovněž mívají k dispozici zkušební vzorky zdarma.

Kde získáte další rady?

Poptejte se svého lékaře, informujte se ve zdravotnických potřebách , případně v lékárnách, zjistěte si webové stránky firem, které inkontinenční pomůcky vyrábějí či dovážejí. Kromě jiného na těchto stránkách najdete příklady cviků pro posílené pánevního dna, ale i řadu dalších užitečných informací, včetně aktuální preskripční karty (ta konkrétně uvádí, kolik kterých výrobků lze získat v rámci ZP, pro vás tedy zdarma).


Připravila: redakce
Foto: archiv redakce
19. 7. 2013

 hodnotit 1 2 3 4 5

Mohlo by Vás zajímat


Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook