zapomenuté heslo

Srážlivost krve: co o ní (možná) nevíte?

Srážlivost krve: co o ní (možná) nevíte?
Potřebujeme ji k životu stejně nezbytně jako třeba vzduch, přesto se o ní málokdy zajímáme. Zajímá vás, proč se vyšetřuje krevní obraz nebo kdy se krev více sráží?

Více o této životadárné tekutině prozrazuje MUDr. Ferdinand Polák, lékař pro intenzivní péči ve VFN a náměstek pro zdravotní péči MZ ČR.
 

Jedinečnost krve: jaké jsou její role?

Určitě víte, že krev cirkuluje cévním řečištěm, jen pak může plnit úkoly, které má, například přinášet ke tkáním kyslík a živiny, odvádět oxid uhličitý a zplodiny metabolismu, podporovat imunitní systém… Jenže – v některých situacích, ať už méně závažných (poranění v podobě říznutí) či rozsáhlejších (při operaci) krev teče i jinudy, než by měla. Aby nedošlo k vykrvácení, je schopná se sama srážet a u drobných zranění vytvoří s nadsázkou řečeno zátku, která uzavře dané místo.


Co je důležité? Aby náš organismus vytvářel vhodný poměr nejen krevních destiček, ale i „srážecích“ a „protisrážecích“ látek. Protože jakmile by převažovalo více „srážecích“ složek, mohlo by dojít až k ucpání cévy (a třeba ke vzniku mozkové příhody nebo embolie plic). Ale ani nadmíra „protisrážecích“ složek není dobrá, neboť v tomto případě i malé poranění může vést k velké ztrátě krve.
 

Krevní srážlivost: může se během života měnit?

Nejen může, ale mění, s ohledem na věk, což je přirozené. Například jiný je krevní obraz u dětí a jiný u dospělých. Další změny přicházejí v těhotenství, kdy se krev může více srážet. Proč se tak děje? Patrně jde o reakci organismu na „jiný stav“, kdy se snaží ochránit ženu před vykrvácením. V některých případech se však tato mírně vyšší srážlivost může zkombinovat s dědičnou dispozicí, o níž budoucí maminka nemusí mít ani ponětí. Příliš vysoká srážlivost krve může mít „na svědomí“ vážné komplikace, včetně potratu. Tomu se ovšem dá předejít a problém řešit antikoagulační terapií. Sledovat krevní obraz je samozřejmě třeba i během porodu a šestinedělí.
 

Krevní obraz: k čemu je ještě potřeba?

Důvodů, proč lékař doporučí vyšetření krevního obrazu (KO), je mnoho, avšak nejčastěji se jedná o podezření na:

  • infekci (v tomto případě je zásadní informace o počtu bílých krvinek),
  • chudokrevnost (zde se sleduje zejména počet červených krvinek a množství červeného krevního barviva),
  • poruchy srážení krve (například při nadměrné tvorbě modřin; tady se v první řadě lékař zajímá o počet krevních destiček).

 

Nepřehlédněte: rozbor krevního obrazu je většinou jen jedním z ukazatelů daného zdravotního problému, a proto se posuzuje v širším kontextu společně například s klinickým stavem pacienta, množstvím železa a podobně.


Připravila: redakce
Foto: iStock
17. 2. 2021hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

kohout
KOHOUT - kov


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook