zapomenuté heslo

Světový den trombózy: poprvé a právě dnes!

Světový den trombózy: poprvé a právě dnes!
Mezinárodní společnost pro trombózu a hemostázu se rozhodla společně s partnery založit tradici Světového dne trombózy. A ten se slaví poprvé právě dnes. Proč? Prevence ohledně chorob nikdy dost a dnes si tedy připomínáme žilní trombózu.

Už jen proto, že tromby neboli krevní sraženiny v hlubokých žilách či v plicích usmrtí v západním světě jednoho člověk každých 37 sekund. Krevní sraženina zkrátka reálně ohrožuje náš život. Navíc datum Světového dne trombózy bylo vybrané záměrně – 13. 10. si odborníci připomínají narozeniny německého lékaře a patologa Rudolfa Virchowa, který jako první použil výraz „trombóza“.

Trombóza se představuje

V žíle nebo tepně může vzniknout krevní sraženina. Pokud se dostane do pohybu krevním řečištěm, ať už celá nebo jen její část, hrozí ucpání menší cévy. A protože za místem ucpání už nebude tkáň zásobená kyslíkem a živinami, nedá se vyloučit poškození životně důležitých orgánů.

Praktické příklady trombózy

K žilní tromboembolii dochází, když se část sraženiny vzniklé například v dolní končetině (známé jako hluboká žilní trombóza) dostane do plic a zamezí okysličování, takže může vést k rychlému úmrtí. Na co si dát pozor? Hluboká žilní trombóza se hlásí bolestí, otokem, zarudnutím postižené oblasti a rozšířením povrchových žil. Kůže může být rovněž teplá na dotek. Jenže když už dojde k plicní embolii, podle statistik až 80 procent pacientů to ani samo nepozná – dejte si pozor na náhlou dušnost, zrychlenou práci srdce, bolest na hrudi, případně vykašlávání krve.

A arteriální tromboembolie? Ta vzniká tehdy, když dojde k „uzavření“ tepny krevní sraženinou. Pokud se to stane zrovna v cévě, jež zásobuje mozek krví, hrozí riziko mozkové mrtvice. Ovšem sraženina může vzniknout i v koronárních srdečních tepnách, což zahrnuje stavy jako infarkt myokardu a nestabilní anginu pectoris.

trombóza jako smrtící choroba

Uvědomujeme si rizika žilní trombózy? Výzkumy tvrdí, že ne. Jeden z posledních uvádí například toto: krevní sraženiny považuje za život ohrožující stav (stejně jako AIDS, rakovina prsu, rakovina prostaty nebo dopravní nehody) jen každý desátý člověk. Jenže - na následky krevních sraženin umírá v Evropě každým rokem více než dvakrát tolik osob než na následky výše zmíněných tří nemocí a dopravních nehod dohromady. „Trombóza je zkrátka stav ohrožující život a na pacienty, ošetřovatele, lékaře i zdravotní systém klade vysoké nároky,“ říká Dr. Joerg Moeller, člen výkonného výboru Bayer HealthCare a vedoucí globálního vývoje.

Pozor u sedavých profesí

Je známé a prokázané, že riziko žilní trombózy zvyšuje dlouhodobé sezení – konkrétně pak jde o sezení delší než 90 minut. Pokud tedy v práci trávíte většinu času na židli, každou hodinu se jděte na pár minut projít nebo se protáhněte. I tento krátký čas můžete využít k tomu, abyste si uvařili čaj, řešili pracovní problém s kolegou na druhé straně místnosti, došli si na toaletu a podobně. Každá minuta, kterou budete protahovat svoje tělo, byť v omezených podmínkách, se počítá k dobru.

Připravila: Marcela
Foto: iStock
13. 10. 2014
 hodnotit 1 2 3 4 5

Přidej komentář

Rewrite letters from the image.
Musíte se nejprve přihlásit formulářem vpravo nahoře či zaregistrovatEnergie dne

drak
DRAK - dřevo


DoporučujemePoslední drby

Hanicka
Sevy
<a href="http://www.seznam.cz">lehátko</a> [url=http://www.seznam.cz]seznam[/url] https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz
radkavra
Zľavy a akcie pre...
Na internete je veľa zľavových akcií alebo zľavových kupónov pre mamičky. Veľký prehľad nájdete napr. Na...

drbárna...

Poslední rady

Čínská medicína
Polyp na děloze

Dobrý den, obracím se na Vás o radu jaký preparát zvolit na polyp na děloze,který mi způsobuje nepravidelný...

Čínská medicína
Čínská medicína a...

Dobrý večer, jsem začátečník v čínské medicíně a ráda bych Vás poprosila o radu. Mému dědečkovi jsem chtěla...


poradna...

Reklama

facebook